Şehit aileleri ağırlandı!

Başbakan Ahmet 'nun eşi , "Terörün bu ülkenin birliğine, insanlarımızın kardeşliğine gölge düşürmesine asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Giriş Tarihi: 10.3.2016 17:02 Güncelleme Tarihi: 10.3.2016 17:17
Şehit aileleri ağırlandı!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile Başbakan 'nun eşi , Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve eşi Nevin Gökçek'in Mogan Konukevi'nde terör saldırılarında şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladığı programa katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Bu sırada ağlayan bir şehit annesinin fenalaşması üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu, gözü yaşlı anneyi teskin etmeye çalıştı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından şehit yakınlarına Yasin-i Şerif dağıtıldı.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu, programda yaptığı konuşmada, şehitliğin peygamberlikten sonra en önemli mertebe olduğuna dikkati çekti. AK Parti'nin şehit aileleri ve şehit yakınları için birçok kanuni düzenleme yaptığını anımsatan Ramazanoğlu, mevzuat veya kanunların ihtiyaçlara cevap vermemesi durumunda ise bunları hemen değiştirdiklerini söyledi.

Bakan Ramazanoğlu, "Bu ülke çok badireler atlatmış bir ülke. Bu coğrafyada hiçbir şey sonlanmamış, hep bir devamlılık var. Bu devamlılık da Yemen'deki şehitlerimiz, Çanakkale'deki şehitlerimiz, bugün de memleketimizin bekası için devam eden şehitlerimiz" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu ile terörle mücadelenin sürdüğü bölgelerdeki polis ve askerleri ziyaret ettiğini aktaran Ramazanoğlu, onların kendilerine "Siz rahat gidin, biz buradayız" dediklerini söyledi.

- "Hain tuzakları bertaraf edeceğiz"

Şehit ailelerine hitap ederken gözyaşlarına hakim olamayan Sare Davutoğlu da tüm kalbiyle şehit ailelerinin yanında olduğunu, onların acılarını kendi acısı olarak hissettiğini belirtti.

Şehitleri minnetle ve şükranla andıklarını dile getiren Sare Davutoğlu, Başbakan Davutoğlu ile ziyaret ettiği şehit aileleriyle anılarını anlatırken de gözyaşlarını tutamadı.


"Ebedi kardeşliğimizin üzerine kurulan bütün hain tuzakları bertaraf edeceğiz" diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Terörün bu ülkenin birliğine, insanlarımızın kardeşliğine gölge düşürmesine asla izin vermeyeceğiz. Hain odaklar ve odakları harekete geçiren dış güçler, bizi birbirimizden ayırmak için hangi kirli hesapları yaparlarsa yapsın biz birbirimize daha sıkı kenetleneceğiz. Hiçbir terör odağı, milletimizin tarih şuuruna halel getiremez, getiremeyecek. Bunu millet olarak geçmişte defalarca gösterdik, bugün de 78 milyon insanımızla birlikte birlik ve beraberliğimizi koruyacağımız muhakkaktır."

- "Türkiye geçmişin demokrasi ayıplarından kurtuldu"

Güvenlik güçlerinin, insanları terörden korumak için büyük mücadele verdiğine işaret eden Davutoğlu, asıl çözümün siyaset mekanizmasını güçlendirmekten geçtiğini anlattı.

Türkiye'de bugün her türlü siyasi talebin dile getirilebildiği demokratik bir düzen olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Son 14 yıl boyunca demokratikleşme adına çok önemli adımlar atıldı ve Türkiye geçmişin demokrasi ayıplarından kurtuldu. Milli ve yerli bir proje olan bu süreçle birlikte bu ülkede her türlü ötekileştirmeye karşı güçlü bir irade ortaya kondu. Bu sürecin bir diğer adı da 'Analar ağlamasın' süreciydi. Bu sürecin en asil ve vakur dayanağı, şehit ailelerinin verdiği destekti" dedi.

Büyük millet olmanın ve büyük ruh taşımanın en açık olarak görüldüğü tablonun şehit ailelerinin gösterdiği asil duruş olduğuna dikkati çeken Sare Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Çözüm iradesinin bu kadar güçlü bir şekilde ortaya konması, anaların gözyaşı dökmemesi, terörden beslenen odakları maalesef rahatsız etti. Kendi dinamiklerimizle terör konusunu çözüme kavuşturmadan ülkemizin belirlediği hedeflere yürümenin zor olacağını, hatta imkansız olduğunu, maalesef acı tecrübelerle bir kez daha gördük. Çözüm Süreci'nde tarafların sadece birinin samimiyet ve gayreti, maalesef çözüm için tek başına yeterli olmadı. Artık milletimiz, özellikle de yıllardır terörün bedelini en ağır şekilde ödemiş bölge halkı, çözüm için demokratik siyasetten başka bir yol kabul etmiyor."

- "Çözüm isteyen herkesin samimiyetle düşünmesi gerekiyor"

Sare Davutoğlu, "Milletin oyunu aldığı halde milletin sesine sağır, acılarına bigane, barış beklentilerine duyarsız ve şiddetten beslenen bir tutuma siyaset demek de mümkün değildir. Çözüm isteyen herkesin elini kalbine koyup samimiyetle düşünmesi ve harekete geçmesi gerekiyor" dedi.

Kardeşi kardeşe vurdurma oyununda yeterince can ve evladın kaybedildiğini vurgulayan Davutoğlu, can alarak, kan dökerek savunulabilecek hiçbir hak olmadığını söyledi.

Hükümetin terörle mücadelede tüm imkanlarını seferber ettiğinden kimsenin şüphe duymaması gerektiğini belirten Davutoğlu, terörden zarar görenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi, yaralarının sarılması için gerekli tüm adımların atıldığını aktardı.

Sare Davutoğlu, her zaman şehit ailelerinin yanında olduklarını kaydetti.

- "Şehitlerimiz olmasa bu vatan bir arada kalmaz"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ise şehit ailelerinin fedakarlığı sayesinde ülkede insanların huzur içinde yaşamaya devam ettiğini vurguladı.

En yüksek makamın şehitlik makamı olduğunu ifade eden Gökçek, "Bu ülkeyi bölmeye, parçalamaya çalışıyorlar, vatan topraklarımızı elimizden almaya çalışıyorlar ama şehitlerimiz olmasa bu vatan bir arada kalmaz ki" dedi.

Nevin Gökçek ise Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla şehit aileleriyle bir araya gelerek acıları bir nebze de olsa hafifletmek istediklerini söyledi.

Türkiye'nin zor koşullardan geçtiğini vurgulayan Gökçek, şöyle devam etti:

"Bugün de Rabbimizin yeni bir imtihanından geçiyoruz. Birlik ve beraberliğimize, huzurumuza göz dikenlerle mücadele ediyoruz. Bu mücadelenin kahramanları, bizim ise evlatlarımız, kardeşlerimiz, hepimizin canları. Bugün ülkemiz güçlü bir tarihe imza atıyorsa bu vatan uğruna canlarını gözünü kırpmadan feda eden şehitlerimiz ve onları 'Vatan sağ olsun' diye uğurlayan analarımız, bacılarımız ve dimdik ayakta duran babalarımız sayesindedir."

Her zaman şehit ailelerinin yanında olacaklarını belirten Gökçek, şehit ailelerinin başının dik ve vicdanın rahat olması gerektiğini, milletin bu fedakarlıkları asla unutmayacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit aileleri ağırlandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN