Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Avrupa almazsa biz de almayacağız'

Giriş Tarihi: 11.3.2016
'Avrupa almazsa biz de almayacağız'
Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olan AB Bakanı Volkan Bozkır göçmen kriziyle ilgili önemli açıklamalar yaptı:
(Geri Kabul Anlaşması) Yunanistan'la anlaşma kapsamında 14 bin civarında talep oldu geçen yıl. Bunun 7-8 binine onay verdik. Ama 50 kişi gönderebildiler. 1 milyon kişiyi Türkiye'ye geri gönderecekler gibi garip bir algı var. Böyle bir şey söz konusu değil.
Biz iyi niyetle bütün Avrupa ülkelerinin takdir ettiği bir planla ortaya çıktık. Bu plan kabul gördü. Bir şantaj niteliğinde olsaydı ilk baştan reddedilirdi. Türkiye'deki 2 milyon 650 bin Suriyeli'nin insan onuruna yakışır şekilde Avrupa'ya insani yollarla gitmesini talep etmek şantaj olamaz.
Yunan adalarına ulaşmış Suriyeli ve başka ülke vatandaşı aldığımız her sığınmacı karşılığı bir kişiyi Avrupa'nın almasını bekleyeceğiz. Almadıkları takdirde bunu da biz almayacağız.
(Vize muafiyeti için gerekli yasalar) Tek bir paket halinde meclise sevk etmeyi düşünüyoruz. Ama kişisel verilerin korunması kanunu, insan hakları ve eşitlik yasası meclise sevk edilmiştir. Bu yasaların hazırlıkları tamamlandı. 10 kadar da uluslararası sözleşme var. Dördü mecliste onaylandı. Tamamı hazır. Vizeler tamamen kalktıktan sonra çalışma müsadeleri vize haline gelse, biz AB vatandaşlarına vize koymak zorunda kalacağız. Esas akın Avrupa'dan Türkiye'ye doğru olacak. Schengen'in yıkılması AB'nin üç temel direğinden birinin çökmesi demektir.
(Yunanistan'ın ırkçı Altın Şafak Partisi Milletvekili Eleftherios Sinadinos'un Türklere yönelik çirkin sözleri) Çok terbiyesizce, ahlaksızca çıkış yapmıştır. Her ülkede böyle ipini koparmış ahlaksızlar olabilir. Onların da üstesinden yine demokratik yöntemler ve kurallar içinde gelmek daha doğru bir yöntem olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Avrupa almazsa biz de almayacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN