'Anayasayı çiğneyen karşısında beni bulur'

Cumhurbaşkanı Erdoğan AYM'nin Dündar-Gül kararını eleştirdi: AYM açıkça anayasayı çiğnedi. Anayasayı korumak görevim. Kim yetki sınırlarının dışına çıkarsa karşısında beni bulur. Diyorum ki anayasanın 104'üncü maddesine

Giriş Tarihi: 12.3.2016
'Anayasayı çiğneyen karşısında beni bulur'
, dün Burdur'da 208 milyon TL'lik yatırımla gerçekleştirilen 33 tesisin açılış töreninde konuştu. Erdoğan şöyle konuştu:

ACELENİZ NE?: Türkiye, 2014 başında MİT TIR'ları hadisesi olarak bilinen büyük bir ihanet olayına şahit oldu. Ülkemizin güvenliğine, milletimizin menfaatine yönelik bu saldırının failleri bugün adalete hesap veriyor. Bir gazete de aynı oyunda figüranlık yapmaya kalkınca sorumluları adalete hesap verme mecburiyetinde kaldı. Kendilerine yöneltilen suçlama casusluk gibi gerçekten ağır ve dünyanın her yerinde karşılığı olan bir iddia. Mahkeme tutuklama kararı vermiş. Halen konu yargı aşamasında. Fakat Anayasa Mahkemesi (AYM), anayasayı açıkça hiçe sayarak kendini mahkemenin yerine koymuş, bireysel başvuru hakkıyla ilgisi olmayan bir karar vermiştir. Yargı süreci bitmediği halde tutukluluk süreci içinde olan bu kişiler hakkında karar veriyor. Çok daha önceden yapılmış binlerce başvuruyu görüşmeyi beklerken, bu davadan yargılanan kişilerin tutukluluk halleriyle ilgili çok hızlı bir süreç işletilmiştir. Bu aceleniz ne ya?

11 MADDEDE AYM NE YAPTI, NE YAPMALI?

104. MADDEYE UY:

AYM bu ülkede devletin ve milletin hakları, çıkarları konusunda en fazla hassas olması gereken kurumların başında. Ama bu kurum, üstelik başkanın içinde yer aldığı bir kısım üyeleri eliyle Türkiye'ye yönelik en büyük saldırılardan birinin somut örneği olan bir konuda ülkesinin ve milletinin aleyhine karar almaktan çekinmemiştir. Daha önce casusluktan tutuklama isteyen mahkemenin verdiği kararı da anlamıyorum. İlk derece mahkeme kararında direnebilirdi. O zaman AYM ne yapacak, bir de onu görelim. Karar da direnmiş olsaydı dengeler çok daha farklı gelişecekti. Bu konunun yargının bağımsızlığıyla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. AYM'nin verdiği karar herkesi bağlar. Doğru, seni de bağlar. Ben Cumhurbaşkanı olarak vatana ihanetin dışında hiçbir suçla suçlanamam. Ama anayasayı korumak benim de görevim. Ben de diyorum ki Anayasa'nın 104. maddesine uy.

27 MAYIS DARBESİ'NDEN BU YANA ANAYASA MAHKEMESİ

KARŞISINDA BENİ BULUR:

Anayasaya göre, devletin ve Türk milletin birliğini temsil etmekle, anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetmekle yükümlüyüm. Bu konuda kim yetki sınırlarının dışına çıkarsa karşısında beni bulur. Kendi ülkesinin ve milletinin çıkarlarına saygı duymayan bir kuruma, 'Ben de bu karara saygı duymuyorum' dedim. Bu mesele bile Türkiye'nin yeni anayasaya ne denli ihtilacı olduğunu ortaya koyuyor.

YAZIKLAR OLSUN: (Paralel Yapı) Bunlar sahtekâr, bunlar cambaz. Bütün hileleri ortaya çıkıyor. Yok neymiş, basın hürriyetiymiş. Gazeteleri var, suçüstü yakalanıyorlar. Emniyet görevlileri oraya girecek. Toplamışlar oraya başı açık, başı örtülü tüm kardeşlerimizi, polisin önünde bariyer oluşturuyorlar. O başörtülü kardeşlerimizi bunlar Güneydoğu'da PKK'lılarla sırt sırta seçimlerde bir araya getirdi. Bunları gözlerimle gördüğüm zaman yazıklar olsun dedim. Ne günlere kaldık. Ne yaparsanız yapın, kaçamayacaksınız. Başbakanlığım döneminde, 'Bunların inlerine gireceğiz' dedim. Girdik mi? Girmeye devam ediyor muyuz? Sadece onlar değil, bir de öbürleri, PKK, PYD, YPG, bunlar hep aynı. Birbirinden farkı yok."

'VATANSIZLIK SENDROMU YAŞIYORLAR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Erdoğan, törende şunları söyledi: "Akif dün kimlerle mücadele etmişse biz de bugün o anlayışın temsilcileriyle mücadele ediyoruz. O gün Akif'in karşısına kimler dikildiyse bugün de aynı zihniyet bizim karşımıza dikiliyor. 16 Mart 1920'de İstanbul'da işgal kuvvetlerini alkışlarla, bayraklarla, sevinç çığlıklarıyla karşılayanların bakiyeleri bugün de yabancı ülkeleri Türkiye'ye müdahale etmeye çalışıyor. Kalemini işgal kuvvetlerinin emrine verenler o gün de vardı, televizyon ekranlarından, gazete köşelerinden NATO'ya, AB'ye şu veya bu ülkeye yalvaran müstemlekecilere bugün de şahit oluyoruz. Birileri taşeronluk yapmayı, başka ülkelerin nüfuz ajanı olmayı bize gazetecilik, akademisyenlik, ilericilik diye yutturmaya çalışıyor. Huzurunda eğilmeyi borç bildiğimiz hocalarımız, akademisyenlerimiz vardır. Ama bunlar Batı'ya alabildiğince ezik, Doğu'ya ve kendi milletine karşı küstahtırlar. Bu kesimlerin yaşadıkları tam anlamıyla bir vatansızlık sendromudur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Anayasayı çiğneyen karşısında beni bulur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN