Söylemlere değil eyleme dokunulacak

Anayasa-Adalet Karma Komisyonu dokunulmazlıklarının kaldırılması gündemde olan 5 HDP'li milletvekili için "eylemle teröre destek" kıstası koyacak. Bu kıstasa göre dokunulmazlıkları kaldırılacak HDP'li milletvekilleri Tuğba Hezer, Faysal Sarıyıldız ve Ferhat Encü...

Giriş Tarihi: 12.3.2016
Söylemlere değil eyleme dokunulacak
Bu ay sonunda kapağı aralanacak dokunulmazlık dosyalarının nasıl tasnif edileceği, hangi vekillerin dokunulmazlığının kaldırılacağına ilişkin detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Anayasa- Adalet Karma Komisyonu'nun, hangi vekillerin dokunulmazlığının kaldırılacağını belirlerken, "eylem ve söylem" kriterine de bakacağı, sözel çağrılardan ziyade eylemi ile teröre destek verenlere dokunulmasının planlandığı bildirildi. İlk olarak oluşturulacak alt komisyon, 460 civarındaki dokunulmazlık dosyasından hangileri için hazırlık komisyonu kurulacağını belirleyecek. Bu noktada, dosyada isnat edilen suçun kamuoyunda infial yaratıp yaratmadığına bakılacak. Karma Komisyon gündeminde bulunan ve önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu'na sevk edilmesi beklenen dosyalar içinde bu kritere uyan HDP'li 5 milletvekiline ait dosyalar bulunuyor. Bunlar, sözde öz yönetim ilan eden ve halkı sokağa davet eden HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, terör örgütü PKK'ya silah temin ederken görüntüleri MOBESE kameralarına yansıyan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Ankara bombacısına taziyeye giden Van Milletvekili Tuğba Hezer, evinde yapılan aramada PKK'lı 4 teröristin gözaltına alındığı Şırnak Milletvekili Ferhat Encü olarak sıralanıyor.

AK PARTİ TAVAN YAPARKEN, HDP DİPTE


'EYLEMLE DESTEK OLMA'

İlk ayıklamadan sonra belirlenen dosyaların yeni bir değerlendirmeye tabi tutulması planlanıyor. Toplumda infial yaratma kriterine göre ayrılan dosyalar içinden eylemi ile teröre destek olanların seçilmesi ve bunlar için dokunulmazlığın kaldırılmasının gündeme gelmesi formülü üzerinde duruluyor. Bu da 5 isimden 3'ünün, yani Hezer, Sarıyıldız ve Encü'nün dokunulmazlıklarının kaldırılması anlamına geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Söylemlere değil eyleme dokunulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN