Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölge insanı devletin yanında

Giriş Tarihi: 13.3.2016
Bölge insanı devletin yanında

Silopi, Cizre, Sur'un her taşını koruyacak ve yeniden inşa edeceklerini söyleyen Davutoğlu: Ne barikatlar, ne bombalar devletin milletiyle buluşmasına engel olamayacak

Van İl Sağlık Müdürlüğü'nün düzenlediği ve 81 ilin sağlık müdürlerinin yer aldığı 14 Mart Tıp Bayramı programına, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan kısa filmin ardından konuşan Davutoğlu özetle şu mesajları verdi:

BİRLİKTE YENECEĞİZ

Geçen hafta Silopi'deydik. Silopi, terörün acısını en çok hisseden ilçelerden biri. Giderken açık söyleyeyim, bazı kaygılar taşıyordum. Acaba Silopili'nin başını eğik, yüzünü gergin mi göreceğim diye. Silopililer bizi öyle karşıladı ki o karşılayışlarında cuma namazı çıkışı sarılışlarında, kaymakamlığa giderkenki yol üzerinde esnafımızın yüzlerinde gördüğüm, tebessümde gördüğüm şey şuydu, 'biz bu terörü hep beraber yeneceğiz'. Hepsinin yüzü gülüyordu, başları dikti ve hepsi 'Allah devlete, millete zeval vermesin' diye dua ediyordu. Orada gördüğüm bu vakur duruş, eminim bütün ülkeye yayılıyor.

BAHAR MÜJDESİ

Nevruz öncesinde baharın müjdesini Van'dan vermek istiyorum. Bu bahar, bazılarının hesap ettiği gibi kanın, gözyaşının, terörün olduğu bir bahar olmayacak, bu bahar inşallah dağlarımızın, vadilerimizin, şehirlerimizin, ülkemizin her bir diyarının barışla, huzurla, sevinçle, mutlulukla, vakarla karşıladığı bir bahar olacak. Biz bunu yapmak için burada olacağız. Bunu yapmak için ülkemizin her köşesinde olacağız. Her bir vatandaşımızla buluşacağız, kucaklaşacağız. Emin olunuz ki Türkiye bu zor günleri geride bırakacak. Türkiye, demokrasiden, hukuktan, adaletten, özgürlükten, barıştan, kardeşlikten asla vazgeçmeyecek. Kazanılmış demokratik haklardan, hiçbirinden geri adım atılmayacak.

YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ

Nasıl deprem felaketinden sonra Van'ı kısa bir sürede, 28 bine yakın yeni konut inşa ederek yeniden ihya etmişsek, Silopi'nin her sokağını, Cizre'nin her sokağını, Sur'un her taşını koruyacak ve yeniden inşa edeceğiz. Yeni Silopi, yeni Sur, yeni Cizre eskisinden daha güzel olacak. Yıkık tek bir ev bırakmayacağız, açta ve açıkta tek bir vatandaş bırakmayacağız.

ŞEHİT AİLELERİNE ZİYARET
Başbakan, dün ayrıca 4 Ağustos 2015'te Silopi'de şehit düşen Jandarma Er Abdulhalik Araz ile 8 Eylül 2015'te Iğdır'da şehit olan polis memuru Haluk Varlı'nın ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Davutoğlu, Van Kadın Doğum Hastanesi'nde yatan çocuklarla da biraraya gelerek onlara oyuncak dağıttı.

'BÖLGE TERÖRE DESTEK VERMEDİ'
Bölge halkına teşekkür ediyorum. Bunlara hiçbir destek vermedi. Van'a geldiklerinde de elleri boş döndüler, bundan sonra da boş dönecekler. Çünkü irfan, hikmet, merhamet sahibi bölge insanı, bu kadim kültürün insanı, şiddetin, terörün ve baskının karşısında dimdik durmaya kararlı olduğunu bir kez daha gösterdi. İnşallah o güzel günlere de hep beraber ulaşacağız. Türkiye mağduriyetler ve mahrumiyetler ülkesi olmayacak, mutluluk ve özgürlük ülkesi olacak. Buna biz inanıyoruz, milletimiz inanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölge insanı devletin yanında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN