Sur'un 1 mahallesinde yasak kalktı, vatandaşlar bölgeye akın etti

Giriş Tarihi: 13.3.2016 12:42 Güncelleme Tarihi: 13.3.2016 12:48
Sur'un 1 mahallesinde yasak kalktı, vatandaşlar bölgeye akın etti

Diyarbakır'ın merkez Sur Kaymakamlığı tarafından Gazi Caddesi'nin tamamı, Cevatpaşa ile Dabanoğlu Mahallesi'nin 4 sokağında sokağa çıkma yasağının bu sabah saat 08.00'den itibaren kaldırılmasının ardından bazı vatandaşlar, evlerine dönerken, bazıları da kullanılabilir eşyalarını taşıdıkları görüldü.

Sur İlçesi'nin Fatihpaşa, Dabanoğlu, Savaş, Hasırlı, Cevatpaşa ile Cevat Yılmaz olmak üzere 6 mahallesinde kazılan hendekler ile barikatların kaldırılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı esnasında düzenlenen operasyonlar, 10 Mart 2016 tarihinde sona erdi. Sur Kaymakamlığı da, Gazi Caddesi ile Cevatpaşa Mahallesi'nin tamamı, Dabanoğlu Mahallesi'nin Maragos, Miras, Süleyman Nazif ve Varol olmak üzere 4 sokağında, 13 Mart 2016 Pazar günü saat 08.00'den itibaren sokağa çıkma yasağını kaldırıldığını bildirdi.

Haberin duyulması üzerine, operasyonlar sırasında evlerini terk eden ve işyerlerini kapatanlar, güvenlik güçleri tarafından kontrollü bir şekilde mahalleye alındı. Yapılan kimlik kontrolü ve üst aramasından sonra Gazi Caddesi'ne giren esnaf, işyerlerini açıp temizlik çalışması yaptığı görüldü. Yasak esnasında sokaklarda biriken çöpler de belediye ekipleri tarafından temizlenmeye başlandı. Yasağın devam ettiği mahallelerin giriş sokakları ise güvenlik güçleri tarafından beyaz perdelerle kapatıldı.

Evlerine girebilen vatandaşlar da kullanılabilir ev eşyalarını alarak mahalleden çıkarmaya çalıştığı gözlendi. Öte yandan operasyonların düzenlediği bölgede tahrip olan evlerin moloz ve hafriyatları, Devlet Su İşleri ile Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne ait iş makineleri ve araçlarıyla ilçe dışına çıkarma çalışmaları devam ediyor. Sur Kaymakamlığı tarafından dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada, bombalı tuzaklamaların imha edilmesi ve alanın vatandaşların güvenli bir şekilde kullanımına uygun hale getirilmesi amacıyla, 5 mahallede arama-tarama faaliyetlerinin devam ettiği için buradaki sokağa çıkma yasağının bir müddet daha devam edeceğini duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sur'un 1 mahallesinde yasak kalktı, vatandaşlar bölgeye akın etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN