Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröre büyük tepki

Giriş Tarihi: 16.3.2016
Teröre büyük tepki

AK Parti, CHP ve MHP'den teröre karşı ortak deklarasyon: Terör saldırılarının arkasında Türk milletinin birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğüne yönelik tarihi emeller var

Ankara Kızılay'da düzenlenen bombalı terör saldırısına karşı AK Parti, CHP ve MHP ortak deklarasyon yayımladı. Deklarasyona, saldırının ilk gününden itibaren "sivilleri hedef alan terörü lanetliyoruz, kınıyoruz" açıklaması yapan HDP ise imza koymadı. HDP, 17 Şubat'ta Merasim Sokak'ta meydana gelen ve 29 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ardından üç partinin imzasıyla yayımlanan deklarasyonda da yer almamıştı. AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın imzasını taşıyan üç partinin Ankara saldırısına karşı yayımladığı ortak deklarasyonda, 13 Mart günü Ankara'da yaşanan saldırıyla ilgili "Doğrudan milletimize yönelmiş vahşi terör saldırısı" ifadesine yer verildi. Deklarasyonda şöyle denildi: "Ankara'da doğrudan milletimize yönelmiş vahşi terör saldırısı bir kez daha milletimizi ve onun iradesinin temsilcisi olan bizleri derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Hayatını kaybeden bu ülkenin evlatları hepimizin evlatlarıdır ve onların acısı aileleri, yakınları, sevenleri kadar milletimizin ortak acısıdır."

BÜTÜNLÜĞÜMÜZE YÖNELİK
"Terör saldırılarının arkasında Türk milletinin birliğine ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğüne yönelik tarihi emeller vardır. Terörün karlı eylemleri ile yapmaya çalıştığı, halkta bezginlik, karamsarlık doğurmak, ortak gelecek duygusuna darbe vurmaktır. Uzun tarihi içinde her türlü sorunu ortak dayanışma, kararlılık cesaret ile aşan, kaderini kendi azim ve iradesi ile yazan milletimizin, terör karşısında da aynı kararlılıkla davranarak terörün amacını boşa çıkarttığını görmek bu derin acımız karşısında en önemli teselli kaynağımızdır." Ortak deklarasyonda, millet iradesinin tecelligâhı olan TBMM'nin bu konuda üstüne düşen milli sorumluluğunun farkında ve şuurunda olduğu vurgulandı.

KAHRAMAN'A MEKTUP

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, elden mektup verdiği Kahraman'dan parlamentoyu terör konusunda harekete geçirmesini beklediklerini ifade ederek, "Atılacak adımların ivedi ve sürdürülebilir olması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

HDP DAVET EDİLDİ YİNE İMZA KOYMADI
AK Parti, CHP ve MHP grupları arasındaki ortak deklarasyon hazırlığı kapsamında HDP de deklarasyona imza vermeye davet edildi. Ancak 17 Şubat'ta Merasim Sokak'ta yaşanan saldırının ardından yine üç partinin imzasıyla yayımlanan deklarasyona "Suruç, Diyarbakır İstasyon Meydanı, Ankara Tren Garı ve Sultanahmet'teki saldırılar da yer alsın" gerekçesiyle imza vermeyen HDP, üç partinin davetine yine olumsuz yanıt verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre büyük tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN