Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk tipi kalkınma dünyaya örnek oldu

Giriş Tarihi: 17.3.2016
Türk tipi kalkınma dünyaya örnek oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim anlayışımızda karşımızdakini küçük görme, ona ajandalar dayatma tarzı söz konusu değildir. Bizde sağ elin verdiğini sol elin görmediği bir anlayış geçerli

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin gerçekleştirdiği insani ve kalkınma yardımlarıyla Türk tipi kalkınma modelini ortaya koyduğunu söyledi. Erdoğan, TİKA'nın 29 ülkede gerçekleştirdiği 53 projenin tanıtıldığı programda konuştu, özetle şunları söyledi:

6.5 MİLYAR DOLAR YARDIM: Biz bu yaptığımız yardımları Allah rızası için mağdurlara, mazlumlara el uzatmak olarak görüyoruz. Sonra baktık ki bizim çalışmalarımızın oldukça gerisinde olduğunu bildiğimiz kimi ülkeler çok ciddi kalkınma yardımı rakamları açıklıyor. Bunun üzerine yardım faaliyetlerimizin uluslararası kriterlere uygun şekilde istatistiğini tutmaya başladık. Buna göre 2014 yılında devlet kurumlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, yurtdışındaki özel sektörümüzle, 6.5 milyar dolar kalkınma yardımı yapan bir ülke olduğumuzu görüyoruz.

MİLLİ GELİRDE BİRİNCİYİZ: Suriye'den ve diğer ülkelerden gelip Türkiye'ye sığınmış misafirlerimize yaptığımız harcamalar bu rakamın dışındadır. İnsani yardımlarda 2013 yılında ABD ve İngiltere'nin ardından üçüncü sıradaydık, 2014 yılında ABD'nin ardından ikinci sıraya çıktık. Bu yardımlar milli gelire göre değerlendirildiğinde ise birinci sıradayız.

LÜTUF DEĞİL İKRAM: Hani ben Türk tipi anayasa, Türk tipi başkanlık sistemi, Türk tipi kadın hakları diyorum ya işte TİKA'nın çalışmalarıyla Türk tipi kalkınma modelini ortaya koyduğumuza inanıyorum. Bizim yardım anlayışımızda asla karşımızdakini küçük görme, ona dikte etme, ajandalar dayatma tarzı söz konusu değildir. Bizde sağ elin verdiğini sol elin görmediği bir anlayış geçerli. Samimiyetimizle, kurduğumuz empati ile yaptığımız bu yardım çalışmalarını muhataplarımıza lütuf olarak değil ikram olarak sunuyoruz.

TARAFTAR TEPKİSİ

Erdoğan, İspanya'da bir meydanda mültecilerle alay eden taraftarlara da şöyle tepki gösterdi: "Bunlar bizde eskiden, söyleyemem şimdi çok çirkin bazı şeyler olurdu. Ondan sonra da para atarlardı. Aynısını Batılı yapıyor. Batı'nın birçoğunun karakterinde bu vardır."

29 ÜLKEDE 53 ESER

Törende, 29 ülkede TİKA'nın hayata geçirdiği 53 eserin tanıtımı yapıldı. Projeler arasında, Avusturya Mogersdorf Türk Şehitlik Anıtı, Tayland Bang Uhtit Camisi Restorasyonu, Bosna Hersek'te Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü Restorasyonu, Sri Lanka-Türkiye Dostluk Köyü 100 Konut, Afganistan Hazreti Mevlana Köyü, Filistin Tubas Türk Hastanesi, Komorlar Türk- Komor Stadyumu projeleri yer aldı.

DEMİR DEDEYİ ANLATTI

Erdoğan, törende Riga'da vatandaşlık haklarına sahip olmadan yaşamak zorunda kalan Ahıska Türkleri'nden Demir Abduladze'nin TİKA'ya ulaşıp Türk vatandaşlığına geçme hikâyesini şöyle anlattı: "TİKA'daki arkadaşlarımız kendilerine ulaşırlar ve ülkemize davet ederler. Ülkemize ayak basar basmaz hıçkırıklar içinde 'vatanım, vatanım' diyerek yere kapanıp toprağı öpen bu soydaşımızın vatandaşlık işlemleri takip edilir ve hayatına ülkemizde devam etmesi sağlanır. Bugün 79 yaşında olan bu soydaşımız, TİKA'ya gönderdiği teşekkür mektubunda, 'Beni vatansız ölmekten kurtardınız' diyor İşte mesele bu. İşte TİKA bu. İşte bu söz her şeyi anlatıyor. Vatanımıza sahip çıkmak zorundayız. Çünkü bizlerin gidecek başka hiçbir yeri yok."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk tipi kalkınma dünyaya örnek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN