Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu destan bitmez

Çanakkale'deki kutlamalarda Türk yıldızları terör şehitleri için uçtu. Yurdun dört bir yanında düzenlenen törenlerde Çanakkale askerlerinin mönüsü olan buğday çorbası ve hoşaf ikram edildi

Bu destan bitmez

Çanakkale Deniz Zaferi kutlaması, Çanakkale Şehitler Abidesi'ndeki törenle devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törenin yapıldığı alana helikopterle geldi. Çocuklar tarafından ellerinde çiçeklerle karşılanan Erdoğan kendisini selamlayan 4 kişilik askeri atlı birliğe selamla karşılık verdi. Ardından Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale Savaşı'nı temsil eden dev figürün önündeki Atatürk heykeline ayrı ayrı çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün önemine binaen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bir konuşma yaptı.

"ŞEHİTLER İÇİN UÇUYORUZ"
Konuşmaların ardından Deniz Kuvvetleri'ne bağlı gemi ve hava unsurlarının geçit töreni yapıldı. Ardından Türk Yıldızları'nın gösterisine geçildi. Gösteri öncesi yapılan anonsta "Şehitlerimizin ismini uçaklarımıza yazdık. Onlar için uçuyoruz" denildi. Uçakların yaklaşık 10 dakika süren gösterisi nefesleri kesti. Cumhurbaşkanı Erdoğan gösteri sonrası temsili Çanakkale Şehitliği'nin bulunduğu yerdeki anı defterini imzaladı. Kuran-ı Kerim tilaveti ve şehitlerin ruhuna dualar edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel giysili kız çocuklarının dağıttığı karanfilleri alarak temsili mezarların üzerine bıraktı.

81 İLDE ÇANAKKALE MÖNÜSÜ İKRAM EDİLDİ
Diyanet İşleri Başkanlığı, Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl dönümü nedeniyle cuma sabah namazını müteakip 81 il ve 957 ilçe merkezinde "Şühedânın İzinde Huzur'da Niyazdayız" adlı bir program düzenledi. Programda Kuran tilaveti gerçekleştirildi, kasideler okundu ve dualar edildi. Ardından ise Çanakkale'de askerlerin bir öğünlük yemeği olan buğday çorbası ve üzüm hoşafı dağıtıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca İzmir'de Konak Meydanı'nda kurulan çadırda vatandaşlara "Mehmetçik mönüsü" dağıtıldı. Yurdun birçok noktasında düzenlenen farklı etkinliklerde de aynı mönü vatandaşlara ikram edildi. Başbakanlık da personeline, öğle yemeğinde "Çanakkale mönüsü" verdi.

'OMUZ OMUZA VERİP ÖLÜM KALIM SAVAŞINI KAZANDIK'
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı nedeniyle Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törene katılmak için bölgeye gelenler, şehit mezarlarını ziyaret edip, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Şehitliğe gelenlerden "Dünyanın en yaşlı gazisi" unvanını taşırken, 1994'te 110 yaşında vefat eden Hüseyin Kaçmaz'ın oğlu Turgut Kaçmaz şunları söyledi: "Biz Çanakkale'de Türk, Kürt, Alevi, Çerkes, Yörük, Türkmen, Arap, Laz, Çeçen, Arnavut'uyla omuz omuza vererek bir ölüm kalım savaşını kazandık. Gencinden yaşlısına, liseden fakülte talebesine kadar 'Bu vatan için canım feda olsun' diyerek Çanakkale'ye, buraya koştu. Vatan duygusu beyninde, millet sevgisi yüreğinde olan herkes, bu ülkenin her köşesinden Hakkâri'den, Diyarbakır'dan, Halep'ten, Şam'dan, Bursa'dan, Bosna Hersek'ten, Kastamonu'dan, Kudüs'ten vatan, millet ve bayrak için burada savaştı. Dedelerimizin temiz kanıyla sulanmış, buram buram bir destanın merkezidir burası."

BİZİM HİKÂYEMİZ ÇANAKKALE AHABER'DE
Dünyanın en güçlü donanmasına, dünyanın en inançlı ordusu karşı koydu! 250 bin Mehmetçik canını, kanını, her şeyini vatanı için tereddütsüz feda etti. a Haber'in hazırladığı Çanakkale belgeseli ile tarihe tekrar tanıklık edeceksiniz. Dakika dakika savaşta yaşananlar, inanılmaz kahramanlık hikayeleri ve çok özel görüntüler ile Bizim Hikayemiz Çanakkale belgeseli bugün saat 23:00'te aHaber'de.

TÜRGEV MALATYA'DA ŞEHİTLERİMİZİ ANDI
Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Malatya'da bulunan STK'larla "18 Mart Şehitleri Anma" programı düzenledi. TÜRGEV Başkanı Av. Arzu Akalın, "Biz Mehmet Akif'in dile getirdiği gibi Asım'ın neslini ayağa kaldırmanın mücadelesini veriyoruz. TÜRGEV yurtlarında, Filistin, Arnavutluk, Bosna Hersek, Fransa, Almanya, Rusya ve Suriye'den çok sayıda kızımızı misafir ediyoruz. Nasıl ki, Çanakkale zaferinde farklı milliyetten insanlar vatanın birliği için tek vücut olduysa, TÜRGEV yurtları bir anlamda Çanakkale ruhunun bir yansıması" dedi.

'ÇANAKKALE MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR'
Gazeteci-Yazar Sadık Albayrak, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yıldönümü dolayısı ile AK Parti Of İlçe Teşkilatı Kadın Kolları tarafından düzenlenen programa katıldı. Konuşmasında Çanakkale mücadelesinin devam ettiğini belirten Albayrak şunları kaydetti: "Türkiye'de horlanan aşağılanan bir nesil yeniden bir diriliş ortaya koyuyor. Bu millet 6 asır dimdik ayakta durdu. Yedi düvel ile mücadele etti. Ama bir baktık ki biz Çanakkale ile övünen insanlar bu süreç bin yıl sürecek dedikleri adamların, tankların yürüdüğü bir dönemde bazı insanları kılık kıyafetlerinden dolayı oralara sokmadılar. Orada 250 bin kişi şehit olmuş. Onlar için bir Fatiha okumaya bile izin vermiyorlardı. Aynı zihniyet birçok alanda devam etmeye çalışıyor"

'ŞER GÜÇLERE KARŞI KORUYACAĞIZ'
Erdoğan, şehitlik defterine özetle şunları yazdı: Dünya tarihinin en büyük zaferlerinden birini milletimize armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla yad ediyoruz. Bu toprakları bütün şer güçlere karşı korumaya devam edeceğiz.

ERDOĞAN'DAN ŞEHİTLERE HATİM
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içindeki Millet Camisi'nde cuma namazı öncesi Çanakkale şehitleri ile Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için okunan hatimlerin duası yapıldı. Dua öncesinde Millet Camisi'nde Kuran-ı Kerim ve mevlit okundu. İstanbul'daki dua ise Ataşehir'deki Mimar Sinan Camisi ve Sultanahmet Camisi'nde yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu destan bitmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN