İnlerine girildi

Özel birlikler Tunceli Bali Deresi'nde, teröristlerin "tespit edilemez" dediği mağara ve sığınaklara girdi. Son iki günde 4 kentte yapılan operasyonlarda ise 31 terörist öldürüldü, 10 terörist teslim oldu

Giriş Tarihi: 21.3.2016
İnlerine girildi

Güvenlik güçleri, Tunceli'nin Bali Deresi bölgesinde bulunan 100 metre uzunluğunda, 8 odadan oluşan PKK mağarasına taarruz helikopterleri desteğinde operasyon düzenledi. Helikopterle yapılan indirme sonrası 150 metreden halatla vadiye giren birlikler aralarında 100 metre uzunlukta 8 odalı sığınağın da olduğu birçok mağarayı kullanılamaz hale getirdi. Operasyonlar kapsamında 4 ilçede ise iki günde 31 terörist etkisiz hale getirildi.

FİLMLERİ ARATMADI
Tunceli Bali Deresi'nde "Şehit Jandarma Astsubay Başçavuş Tamer Meriç-5" adı verilen operasyon filmleri aratmadı. Helikopterle sarp kayalık bölgeye atılan komandolar, 100-150 metre dik kayalardan özel hazırlanan dağ ipi ve ip merdivenlerle mağaraların bulunduğu alana ve dere tabanındaki derin suyla kaplı kanyona indi. 100 metre uzunluğunda, içinde 8 oda, 1 banyo ve tuvalet ile bir su kuyusunun bulunduğu dev sığınakların da bulunduğu onlarca mağara kullanılamaz hale getirildi. Erzurum Tekman'da içinde çok sayıda yaşam malzemesi bulunan yeraltı sığınağı, Hakkâri merkezde de içinde güç kaynakları ve tıbbi malzeme bulunan sığınaklar kullanılamaz hale getirtildi.

31 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
Operasyonların önceki günkü bölümünde Mardin Nusaybin 9, Şırnak'ta 13, Hakkâri Yüksekova'da 6 terörist öldürüldü. Dünkü operasyonlarda ise Diyarbakır Sur'da 3 terörist öldürüldü. İki günde 3 ilçe ve Şırnak'ta etkisiz hale getirilen terörist sayısı 31 oldu. Genelkurmay Başkanlığı ikinci haftasına giren operasyonlarda Nusaybin'de 33, Şırnak'ta 28, Yüksekova'da 38 olmak üzere 3 ilde toplam 99 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Diyarbakır Bağlar'da yapılan operasyonlarda çok sayıda Bixi makineli tüfek, Kanas, Kalaşnikof, el bombası, roketatar ve mühimmatı ele geçirildi. Operasyonların dünkü bölümünde Nusaybin'de 1, Yüksekova'da 1 terörist teslim oldu. Nusaybin'deki operasyonda yapılan aramalarda bir tabanca, bir av tüfeği, üç el bombası, iki kurusıkı tabanca, iki kurusıkı tabanca şarjörü ele geçirildi, 10 el yapımı patlayıcı imha edildi. Şırnak Silopi'de Irak kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 5 bölücü terör örgütü mensubu terörist, güvenlik güçlerine teslim oldu.

HDP İL BAŞKANLIĞINDA TERÖRİST YAKALANDI
HDP Ankara İl Başkanlığı'na düzenlenen operasyonda, PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'nin Ankara sorumlusu A.S. gözaltına alındı. Şüphelinin terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'nin Ankara sorumlusu olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan şüpheli sağlık kontrolünün ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnlerine girildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN