Nevruz ateşi hendekte söndü

Nevruz ateşi hendekte söndü

PKK'nın hendek terörü nevruza da yansıdı. Geçen yıl 500 bin kişinin tıklım tıklım doldurduğu meydanda bu yıl yaklaşık 15 bin kişi vardı. Nevruz ateşi sönük, tertip komitesinin yüzü asıktı

Barışı bir kenara bırakıp umudunu hendek, çukur ve barikatlara bağlayan HDP yönetimine halk faturayı Diyarbakır Nevruz Parkı'nda kesti. HDP'nin ve PKK'nın tahrik ve tehditlerine aldırmayan vatandaşlar miting alanına rağbet göstermeyerek tercihini ortaya koydu.

HDP'LİLERİN O İDDİASINA VALİLİK'TEN YALANLAMA

HDP'nin "Final" dediği ve "Milyonları Amed'e bekliyoruz" sloganıyla başlattığı çağrıya Diyarbakır'da halk yüz vermedi. Belediyenin kentin 20 ayrı noktasından kaldırdığı otobüsler boş kalırken, geçen yıllarda olduğu gibi kentin dört bir yanından gelen insan seli de olmadı. Emniyet Müdürlüğü'nün verilerine göre geçen yılki kutlamalarda 500 bin kişiyi ağırlayan Bağlar'daki Nevruz Parkı'nda bu yıl 15 bin kişi toplandı. Vatandaşlar alana, 5 ayrı polis noktasından aranarak girerken, başlarında Abdullah Öcalan fotoğraflarının bulunduğu şapka takanlar ve örgüt bayrakları alana alınmadı. Edirne, Manisa, İzmir, Antalya, Kırıkkale, Tunceli, Gaziantep gibi illerden takviye gelenlerin de aralarında olduğu 5 bin polis kentte ve alanda geniş güvenlik önlemi alırken, Nevruz Tertip Komitesi de yaklaşık 5 bin kişiyi görevlendirdi. Öcalan'ın Suriye'de yaptığı konuşmaların sık sık kalabalığa dinletildiği kutlamalarda, yüzleri maskeli gruplar onlarca bayrak ve Apo resimlerini getirip kalabalığı dağıttı. Nevruz ateşi için yaklaşık 3 ton odun alana getirildi.

GEZİCİLER'DEN HDP'YE TERÖR ŞOKU!

'YENİ SAYFA AÇMAMIZ LAZIM'

Etkinlikte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sözde diyalog mesajı verdi. Demirtaş, "Yakın zamanda yürüttüğümüz diyalog, görüşme ve çözüm sürecinden dersler de çıkararak karşılıklı eksiklikleri, yanlışları cesaretle masaya yatırarak yeni bir sayfa açmamız lazım" dedi.

HDP milletvekili Leyla Zana'nın bu yılki törenlere katılmaması dikkat çeken bir diğer gelişmeydi. Zana'nın neden kutlamalara katılmadığına dair bir açıklama yapılmadı. Yerli ve yabancı konukların da rağbet göstermediği kutlamalara, yurtiçi ve dışından gazeteciler de ilgi göstermedi.

İstanbul'da son 3 günde nevruz bahanesiyle sokaklara barikat kurup molotof atan 170 kişi gözaltına alındı.

Nevruz, Ankara'da ise birlik ve beraberlik mesajları içerisinde kutlandı. Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRKSOY'un ortaklaşa düzenlediği programda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, "Bu ülkeye bahar gelsin diye başlatılan çözüm sürecini katil Esad için feda edenler nevruzdan nasıl bahseder" diye sordu.

KALAŞNİKOF GÖLGESİNDE TERÖR

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in, Öcalan'ın fotoğrafı ve Kalaşnikof görselinin kullanıldığı barkovizyon önünde konuşması tepki çekti. Kutlamada Öcalan'ın Suriye'de yaptığı konuşmalar sık sık kalabalığa dinletilerek terör örgütünün propagandası yapıldı.

'HDP HALKI DÜŞÜNMÜYOR'

Vatandaşlar, kutlamaya katılımın düşük olmasını HDP'lilerin "PKK'ya karşı duruş" sergileyememesine tepki olarak değerlendirdi. Esnaf M.Ç., "Bugün o barışı en çok dillendirip bölgeyi savaş ortamına çevirenler ancak nevruz alanında bugün olduğu kadar insanı toplayabilirler. İnsanlar dertleriyle yanarken birileri orada halay çekip oynuyor, eğleniyor" dedi. A.A. ise "Bu acılı günlerde bazıları hiçbir şey olmamış gibi halkın duygularını kullanarak 'nevruz kutlaması' adı altında halkı ateşin etrafına topluyor. Bunların derdi bu halkın faydasını düşünmek olsaydı, halkımızı ve şehirlerimizi bu hale getirmezlerdi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nevruz ateşi hendekte söndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN