Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 tespit 3 karar

Giriş Tarihi: 23.3.2016
3 tespit 3 karar

İşte terör gündemlİ 11 saatlik Bakanlar Kurulu toplantısının PERDE ARKASI

1-Örgüt taban desteğini kaybetti. - Barış ve kardeşliği pekiştiren sosyal restorasyona hız verilecek.

2-Son operasyonlar örgütün belini kırdı. - Mücadeleye sonuna kadar devam edilecek.

3-Üst akıl terör örgütleri arasında iş bölüşümü yaptı. -PKK, DAEŞ, DHKP-C örgütlerinin Kuzey Irak ve Suriye'deki yerleşik kadroları tasfiye edilmeli

Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı çoklu terör saldırısı, Güneydoğu'da kritik merkezlerde devam eden operasyonların seyri ve bölge halkının beklentileri önceki gün gerçekleşen ve 11 saat süren Bakanlar Kurulu'nda masaya yatırıldı. Genelkurmay, MİT, Emniyet yetkililerinin de sunum yaptığı toplantıda şu konular ön plana çıktı:

ÖRGÜT TABAN KAYBETTİ: Terör örgütü PKK'nın serhildan (başkaldırı) çağrısı, çözüm süreciyle refaha kavuşan ancak terör ve örgütün baskıları yüzünden günlük hayatı felç olan bölge halkında karşılık bulmadı. Silopi, Cizre, Sur, İdil, Nusaybin ve Yüksekova gibi ilçelerde bombalı tuzaklamalar yaparak, çukurlar açarak, barikatlar kurarak bölge halkına yaşam hakkı tanımayan terör örgütü PKK ve destekçisi HDP'nin tutumu halkı canından bezdirdi. Evlerinden yurtlarından edilen bölge halkı, güvenlik güçleri tarafından yapılan huzur operasyonlarına destek verdi.

SOSYAL RESTORASYONA HIZ VERİLMELİ: Operasyonların bittiği ilçelerde sosyal, ekonomik restorasyona hız verileceği ifade edildi. Bu süreçte, barış ve kardeşliği pekiştirmeyi hedef alan kesimler de rol üstlenecek. Aşiret liderlerinden kanaat önderlerine, eski siyasetçilere kadar, özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki halkın önem verdiği kesimler ön planda olacak. Sur'dan Cizre'ye kadar ilçelerde zarar gören vatandaşların evlerinin yenilenmesi, esnafın işyerlerinin işler hale getirilmesi, okullarının, camilerinin tek tek restore edilmesi planı hız kazanacak.

ÖRGÜTÜN BELİ KIRILDI: Terör örgütü için stratejik öneme sahip Silopi, Cizre ve Sur'daki cephanelikler temizlenirken operasyonların hız kesmeden Nusaybin ve Yüksekova'da da devam ettiği belirtildi. Operasyonlarda yaklaşık 2 bin 100 çukur ve barikat kapatılırken, ortalama 2 bin 500 bomba düzeneği imha edildi. Terör örgütünün bölgedeki silahlı hâkimiyetine büyük darbe vurulurken 2015'ten bu yana hem Kuzey Irak'taki PKK kamplarında hem de Türkiye'de 4 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi.

YEREL SİYASİ AYAK KIRILDI: Örgütün bölücülük planı doğrultusunda ilçe, mahalle ve köylerde sözde özyönetim ilan eden DBP'li 20 belediye başkanı, 60'a yakın belediye meclisi ve il genel meclisi görevden uzaklaştırıldı. Terör örgütünün bölgedeki silahlı hakimiyetine büyük darbe vurulurken şehir merkezlerindeki yerel siyasi unsurlarının çabaları da sonuçsuz kaldı.

MÜCADELEYE SONUNA KADAR DEVAM: Terörle mücadele amacıyla yürütülen huzur ve demokrasi operasyonlarında son durumun detaylı bir şekilde ele alındığı Bakanlar Kurulu'nda, terör örgütüne dönük 'operasyonların hız kesmeden devam etmesi' kararlaştırıldı. Örgüt ve uzantıları silah bırakıncaya kadar mücadelenin süreceği belirtildi.

LİDER KADRO TASFİYE EDİLECEK: Üst akıl, Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak için terör örgütleri arasında görev bölümü yaptı. PKK asker, polis ve sivilleri, DAEŞ yabancıları hedef alırken, DHKP-C ise suikast tipi eylemleri yapmak üzere görevlendirildi. Örgütlerin etkisiz hale getirilmesi için Kuzey Irak ve Suriye'de yerleşik lider kadrosunun tasfiye edilmesi gerektiği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 tespit 3 karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN