'Bizi anlamayan bir dünya var'

, terör olaylarına ilişkin, "Biz bu acıları çok yaşadık, onun için Brüksel'de, Paris'te patlayan bombaları da ve buralardaki acıları da çok iyi anlıyoruz. Ama bizi anlamayan bir dünya var." ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi: 24.3.2016 19:55 Güncelleme Tarihi: 24.3.2016 20:12
'Bizi anlamayan bir dünya var'
Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Tüfenkci, Ankara'da Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği (TUKDER) tarafından sezon açılışını yapmak üzere düzenlenen "18. Tuğla-Kiremit Zirvesi"ne katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Tüfenkci, sanayiciliğin en önemli sorunlarından birinin teknolojiyi kullanamamak olduğunu ve bunun da marketlerde ürün kalitesini etkilediğini belirtti.

Bu kapsamda Ar-Ge çalışmalarına önem vermek gerektiğini ifade eden , hükümet olarak bu yönde ciddi destekler verdiklerini ifade etti.

Üretimi geliştirme noktasında hükümetin çok çeşitli teşvikleri bulunduğuna işaret eden Tüfenkci, "İstihdama katkı sunması adına üreteceğiz ki satacağız, üreteceğiz ki kazanacağız, üreteceğiz ki pazarlayalım." değerlendirmesinde bulundu.

Kiremit sektörüne de değinen Bakan Tüfenkci, 2015 yılında kiremit ihracatının 3 milyon 536 bin dolar, ithalatın ise 1 milyon 433 bin dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Tüfenkci, ithalattaki artışa ilişkin olarak, "Dışarda hangi teknolojiler kullanılıyor ki biz buradaki ihtiyacı karşılayamıyoruz? Neler yapabiliriz bunun üzerinde durmamız lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Terör olayları

Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarı yakaladığını, ancak bundan rahatsız olanların teröre başvurduğunu belirten Bülent Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Bu ülkenin düşmanları çok. 1 Kasım'dan sonra Türkiye siyasi istikrarı yakaladı, ekonomik anlamda heyecan duymaya başladı, hemen çok çeşitli unsurlar tarafından kuşatılmaya çalışıldı. Bombalarla, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki belalarla kuşatılmaya çalışılıyor. Türkiye bu belaların da üstesinden gelecek güçtedir. Biz bu acıları çok yaşadık, onun için Brüksel'de, Paris'te patlayan bombaları da ve buralardaki acıları da çok iyi anlıyoruz. Ama bizi anlamayan bir dünya var. Brüksel'de bomba patlarsa bayraklar yarıya iniyor, herkes Brüksel oluyor, Paris oluyor. Ankara'da, İstanbul'da ve Diyarbakır'da patlarsa normal oluyor. Böyle olmaması lazım."

Türkiye'nin teröre karşı en net duruşu sergileyen ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Tüfenkci, terörün bir insanlık suçu olduğunu ve hiçbir sorunu halledemeyeceğini her yerde haykırdıklarını kaydetti.

Bakan Tüfenkci, "Bizim için ne kadar örgüt varsa hepsi aynıdır. Hepsi de insana, insanlığa karşı suç işliyor. Biz biliyoruz ki hiçbir kimsenin bu acıları bu millete her ne gerekçeyle olursa olsun yaşatmaya hakkı yok." görüşünü dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bizi anlamayan bir dünya var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN