Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın tüm yardımcı personeli işten çıkarıldı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yaptığı yemin geçersiz sayılan ve yasama faaliyetlerine katılamayan HDP Ağrı Milletvekili 'nın danışman, sekreter ve bir yardımcı personelinin işine son verildiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 25.3.2016 11:39 Güncelleme Tarihi: 25.3.2016 11:51
Leyla Zana'nın tüm yardımcı personeli işten çıkarıldı!

Ağrı'dan 1 Kasım erken seçimlerinde HDP'den milletvekili seçilen ancak Meclis'te yaptığı yemin geçerli sayılamadığı için yasama faaliyetlerine katılamayan 'nın mecliste yanında çalışan sözleşmeli personellerin işlerine son verildi.

YEMİN METNİNİ DEĞİŞTİREREK OKUMUŞTU

Zana, TBMM'deki yemin töreninde Kürtçe "Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla" diyerek yemin metnine başlamış ve metindeki 'Türk milleti' yerine 'Türkiye milleti' ifadesini kullanmıştı. Yemini geçerli sayılmayan Zana'nın, yeniden yemin etmeyeceğini söylemesi üzerine yasama faaliyetlerine katılamamıştı. Yasama faaliyetlerine katılamayan Zana'nın sözleşmeli çalışan danışmanı, sekreteri ve yardımcı personelinin işine Meclis İnsan Kaynakları tarafından 21 Mart'ta son verildiği ortaya çıktı.ZANA'NIN 1991'DEKİ YEMİNİ DE OLAY OLMUŞTU

Meclis'e ilk olarak 1991 seçimlerinde giren Leyla Zana, 6 Kasım 1991'de yemin için çıktığı kürsüde, Kürtçe, "Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği adına ediyorum" diyerek tamamlamış ve mecliste büyük tartışmalara neden olmuştu. Ardından da 2 Mart'ta dokunulmazlığı kaldırılmış ve bir gün sonra dokunulmazlıkları kaldırılan 5 Milletvekiliyle birlikte gözaltına alınmıştı. Yargılama sonrasında "örgüt üyeliği" iddiasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Zana, 8 Haziran 2004'te tahliye olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Leyla Zana'nın tüm yardımcı personeli işten çıkarıldı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN