Sarraf kefaletle serbest kalmak yerine New York’a transfer edilmek isteyecek

Giriş Tarihi: 27.3.2016 00:53
Sarraf kefaletle serbest kalmak yerine New York’a transfer edilmek isteyecek

ABD’nin Miami kentinde geçen hafta sürpriz bir şekilde tutuklanan Türk iş adamı Rıza Sarraf, İran yaptırımlarını ihlalle suçlandığı dava dosyasının bulunduğu New York’a bir an önce transfer edilmek için harekete geçiyor.

SABAH'ın ulaştığı Sarraf'a yakın güvenilir bir kaynak davanın seyriyle ilgili detaylı bilgiler verdi. Buna göre Sarraf'ın Avukatı Lee Stapleton, Sulh Hakimi John O'Sullivan'ın 4 Nisan'da Miami'de gerçekleştireceği kefalet duruşması yerine yargılamanın New York'ta devam edilmesi için bu Salı başvuruda bulunacak. Sarraf'ın avukatları New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara'nın hazırladığı iddianamenin zayıf olduğunu düşünüyor ve bir an önce yargılamaya geçirilerek kozların mahkemede paylaşılması taraftarı. Eğer Hakim O'Sullivan, Sarraf'ın bu isteğini kabul ederse, Sarraf'ın kefaletle serbest kalıp kalmayacağı da New York'ta karara bağlanacak.

VİZESİNİ 2009'DA ALDI

Kaynağa göre, Sarraf'ın Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile anlaşarak ABD'ye geldiği iddiaları da gerçeği yansıtmıyor. Alınan bilgiye göre Sarraf ABD vizesini 2009 yılında aldı ve o yıl da ABD'yi ziyaret etti. Sarraf'ın geçen aylarda Londra'ya da gidip geldiğini belirten kaynak, "eşi Ebru Gündeş'in isteği üzerine Miami'ye gitmeye karar veriyorlar. Kızlarının okulu Paskalya tatiline girdiği için Disneyland'a gitmek istemişler. ABD ile hiçbir teması olmadığı ve yasadışı bir şey de yapmadığına inandığı için gitmek istedi. Tutuklanacağını hiç ihtimal vermiyordu" dedi.

AVUKATI KONUŞMUYOR

Sarraf'ın Miami'deki geçici avukatları ise ısrarlarımıza rağmen açıklama yapmayı reddetti. SABAH'a konuşan kaynağa göre Sarraf avukatlarına dava New York'a taşınana dek konuşma yasağı koydu. New York'ta ise kurulacak geniş avukat takımıyla basına düzenli olarak bilgi de verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarraf kefaletle serbest kalmak yerine New York’a transfer edilmek isteyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN