Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diplomatik nezakete aykırı

Giriş Tarihi: 27.3.2016
Diplomatik nezakete aykırı
Başbakan Ahmet Davutoğlu resmi temaslarda bulunmak üzere dün akşam Ürdün'e gitti. Ürdün'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, gelen telefon üzerine Başika kampında şehit olan üsteğmenin ailesiyle görüşerek taziyelerini iletti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, casusluk suçlamasıyla yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül'ün duruşmasına katılan konsoloslara da sert tepki gösterdi. Başbakan Davutoğlu şunları kaydetti:

TÜM MEVZİLER TAHRİP EDİLDİ:
Başika'da maalesef bir üsteğmenimizi kaybettik. Genelkurmay'la yaptığımız değerlendirmeler sonucunda Türk Hava Kuvvetleri'nin doğrudan müdahalesiyle saldırı yapılan bütün mevziler tahrip edildi.

TÜRK-RUS KRİZİ BİZİM İÇİN DE GEÇİCİ:
(Rusya'dan krizin geçici olduğuna dair yapılan açıklama) Bunun Türk-Rus ilişkilerinde geçici bir durum olduğunu hep belirttik. Bu tutumumuza rağmen Rusya'dan gelen tepkiler krizi derinleştirmeye yönelik olmuştur. Krizin geçici olduğuna biz de inanıyoruz. Ama siyasi olarak nasıl bir yansıma olacağını hep beraber önümüzdeki günlerde müşahede eder, gözleriz.

BU ŞEFFAFLIĞI İSTİSMAR ETMEKTİR:
(Can Dündar ve Erdem Gül'ün davasına konsolosların katılması) "Bütün diplomatik temsilciler yargı süreçlerine titizlik göstermek zorundalar. Neredeyse bir siyasi tavır niteliği taşıyacak şekilde, toplu olarak mahkeme salonlarına gitmek, orada bazı tavırlar sergilemek, bu şeffaflığı istismar eden hususlardır. Yargı üzerinde sanki uluslararası baskı unsuru olacak şekilde tavır sergilemek diplomatik nezaket ve profesyonel uygulamalar bağlamında doğru ve tutarlı değil.

BAŞKANLIK ANAYASASI İÇİN HER ADIM ATILACAK
Başbakan Davutoğlu, Dünya Türk Kurultayı'ndaki konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına değindi: Yetkili kurullarımızda çok verimli istişarelerde bulunarak milletimizin yeni anayasa beklentisini karşılamaya yönelik her türlü planlamayı yaptık. AK Parti bünyesinde bir anayasa komisyonu kurarak çalışmalarımızı somutlaştırdık, yol haritamızı belirledik. Bugün de (dün) komisyon üyeleriyle detaylı bir çalışmayı Dolmabahçe Ofisi'nde gerçekleştirdik. Önümüzdeki haftadan itibaren yazım heyetimiz çalışmalara başlayacak. Önümüzdeki 1 ay içinde yazım çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Başkanlık sistemini benimseyen bir anayasa için her türlü adımı atacağız.

DOLMABAHÇE'DE SANATÇILARLA BULUŞTU
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da sanat ve kültür camiasından 70 isimle önceki akşam Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'nde bir araya geldi. Geceye Mustafa Ceceli, Tan Sağtürk, Ahmet Güneştekin, Ferhat Göçer, Serdar Ortaç, Gani Müjde, Osman Sınav, Hasan Kaçan, Perihan Savaş, Ediz Hun, İsmail Acar, Yavuz Bingöl ve Necati Şaşmaz gibi isimler katıldı. Yavuz Bingöl, "Daha çok kültür- sanat paylaşımı yaptık. Çıkacak yasa ile ilgili herkes fikirlerini söyledi. Ama daha çok ülkenin içinde bulunduğu durum konuşuldu. Teröre karşı ortak bir tavır geliştirmek gerektiğini, sanatın gücüne inanmak gerektiğini, siyasetin yapamayacağını sanatın yapacağına ilişkin çok değerli fikirler sunuldu" diye konuştu. Buluşmaların önümüzdeki dönemlerde de devam edeceği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diplomatik nezakete aykırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN