Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröristlerin psikolojik savaş oyununa gelmeyin

İngiliz Independent gazetesi yazarı Ben Chu: Brüksel saldırısı terör eylemlerinin dünyanın her yerinde olabileceğini gösteriyor. Teröristlerin istediği şeyi yapmayacağım. Ailemle birlikte İstanbul için yaptırdığım tatil rezervasyonumu iptal etmeyeceğim

Giriş Tarihi: 29.3.2016
Teröristlerin psikolojik savaş oyununa gelmeyin
"Türkiye'deki yaz tatili Rezervasyonumu iptal etmeyeceğim" diyen Independent yazarından okurlara uyarı:

Tunus, Mısır, Paris ve İstanbul'dan sonra Brüksel'de de turistlerin terör kurbanı olmasının ardından Independent gazetesinden Ben Chu "Ailemle birlikte bu yaz İstanbul'da tatil rezervasyonu yaptırdım. Terör yüzünden iptal ettirmeli miyim?" başlığıyla bir makale yayımladı. Dijital yayın hayatına geçen Independent gazetesinin ekonomi yazarlarından Chu, yazısına basit bir matematik hesabıyla başladı. Sultanahmet'teki saldırıda 12 Alman turistin hayatını kaybettiğini belirten Chu, Türkiye'yi 2015'te 36 milyon turistin ziyaret ettiğini aktardı. "Dolayısıyla, terör saldırısında ölme ihtimalimiz 12 binde bir. Türkiye'de bir terör eyleminde ölmek, trafik kazasında ölmekten çok daha düşük bir ihtimal. Hatta İngiltere'de, yemeğinizin boğazınıza kaçıp sizi öldürmesinden bile daha düşük bir ihtimal" diyen Chu, yine de terörün, matematik hesaplarının çok ötesinde bir korku yarattığını belirtti.

'KORKMAZSAK BİZ KAZANIRIZ'
Chu makalesinde "ABD'de 11 Eylül saldırılarının ardından, halk uçağa binmekten korkmaya başladı. Çok kişinin karayolunu tercih etmesi nedeniyle trafik kazaları arttı. Bu artış, 11 Eylül saldırılarında ölenlerden daha fazla kişinin ölümüne neden oldu. Ancak tüm bu olasılıkları bilmeme rağmen yine de tatilimizi iptal ettirme fikri ağır basıyordu. Bu düşünce tarzının, tam da teröristlerin istediği şey. Geçtiğimiz hafta yaşanan Belçika saldırılarının en tuhaf sonuçlarından biri, karımın da benim de, bu olaydan sonra İstanbul tatili hakkında kendimizi daha iyi hissetmemiz oldu. Bu olay, terör eylemlerinin her yerde olabileceğini gösterdi. Teröristlerin psikolojik savaş oyunları var, ancak bizim de var. Terör riskinden korkmadığımız zaman teröristler kaybeder, biz kazanırız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröristlerin psikolojik savaş oyununa gelmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN