Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalimanı'nın resmi açılışı yapılacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali , 'ı uluslararası hava trafiğine açacak Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binasının resmi açılışının Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılımıyla cuma günü yapılacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 30.3.2016 15:24 Güncelleme Tarihi: 30.3.2016 15:29

, AA muhabirine, 195 milyon 400 bin lira bedel üzerinden 2013 başında ihale edilen Havalimanı yeni terminal binasının yapımına aynı yıl mart ayında başlandığını anımsattı.

Yeni terminal binasının resmi açılışının Başbakan Davutoğlu'nun da katılacağı törenle cuma günü yapılacağını aktaran Yıldırım, Diyarbakır Havalimanı'nın yıllık yolcu kapasitesinin, yeni terminal binası ile 1 milyon 800 binden 5 milyona ulaşacağını bildirdi.

Diyarbakır Havalimanı'nın, terminal binası ile sadece yolcu kapasitesinin artmayacağına dikkati çeken Yıldırım, "Yeni terminal binası, Diyarbakır ile birlikte bölgenin de çehresini değiştirecek büyük bir yatırım. Yeni yatırımın ardından Güneydoğu dünyaya Diyarbakır Havalimanı ile açılacak. 5 milyon yolcu kapasiteli terminalde 10 uçağa aynı anda hizmet verilebilecek, 10 uçaktan 6'sının yolcuları körüklü sistemden hizmet alacak" ifadelerini kullandı.

Yeni binada körük sisteminin ferah olarak tasarlandığını ve cam sistemli olduğunu belirten Yıldırım, körüklerde ısıtma ve soğutma sistemi bulunduğunu söyledi.

Söz konusu yatırımın sadece Diyarbakır'a değil, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin turizm, ticaret ve sosyal yaşamına da büyük katkı sağlayacağını ifade eden Yıldırım, "Bu terminal binasıyla Diyarbakır'dan Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine uçak seferleri yapılmaya başlanacak. Ayrıca Diyarbakır, uluslararası ticarette bölgenin de merkezi haline gelecek. Hem Diyarbakır kazanacak hem de bölgedeki şehirlerimiz kazanacak" dedi.

Bakan Yıldırım, 93 bin 804 metrekare kapalı alana sahip terminal binasında 6 ve bin 38 araçlık kapalı otopark, arıtma tesisi, güç ve ısı merkezinin de yer alacağını işaret ederek, "Havalandırmasından soğutmasına kadar en ince ayrıntısına kadar her şey düşünüldü ve dizayn edildi. Çok güzel bir eser ortaya çıktı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır Havalimanı'nın resmi açılışı yapılacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN