Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için adliyede anma i

Odasında şehit edilen savcı , vefatının birinci yıldönümünde 'daki Adalet Sarayı'nda düzenlenen le anıldı.

Giriş Tarihi: 31.3.2016 10:38 Güncelleme Tarihi: 31.3.2016 11:08
Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz için adliyede anma töreni

Adalet Sarayı'ndaki makam odasında geçen yıl bugün terör örgütü üyeleri tarafından rehin alındıktan sonra şehit edilen Cumhuriyet Savcısı için anma i düzenlendi.

Törene İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile adliyede görevli hakimler, savcılar ve personel katıldı.

ODASINA ÇELENK BIRAKTILAR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Başsavcı Salihoğlu bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Başsavcı Salihoğlu'nun da aralarında bulunduğu adliye personeli Mehmet Selim Kiraz'ın makam odasına çelenk koymak üzere 6. kata çıktı.

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz için adliyede anma töreni

"ŞEHİDİMİZİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ"

Terör örgütü DHKP-C tarafından şehit edilen savcı Mehmet Selim Kiraz, vefatının birinci yıldönümünde 'daki 'nda düzenlenen törenle anılıyor. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, savcı Kiraz'ın babası Hakkı Kiraz'ın katıldığı görüldü. Tören nedeniyle ise adliyede geniş güvenlik önlemi alındı. Adliyeye "Şehidimizi asla unutmayacağız. Allah Rahmet etsin. Ruhun şad olsun yazılı pankart asıldı.

Törende konuşan Başsavcı Hadi Salihoğlu, savcının şehit edilmesi olayına ilişkin soruşturmada DHKP-C'nin 9 yöneticisi hakkında kırmızı bülten çıkarıldığını söyledi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz yerleşkesinde gerçekleşen tören, adliye binasının atrium alanında yapıldı. Törene İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul il emniyet müdürü Mustafa Çalışkan, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı, nın babası Hakkı Kiraz, Başsavcı vekilleri, savcılar, hakimler, avukatlar ve adliye personeli katıldı.

?NİCE ASLAN GİBİ VATAN EVLATLARI ŞEHİT OLDU, ŞEHİT OLACAK?

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu bir konuşma yaptı. Başsavcı Salihoğlu, savcı Selim Kiraz'ın şehit edilmesinden dolayı hep birlikte acı ve ıstırap duyduklarını belirterek, ?Ülkemiz üzerinde oynanan terör ve hainlik devam ediyor. Bu süre içerisinde nice aslan gibi vatan evlatları şehit oldu, şehit olacak. Türk bayrağının ilelebet dalgalanmasını ve yükseklerde durmasını sağlayacak. Bu acı olay asla bizleri adalet yolundan döndürmeyecektir. Acımasız insanlık düşmanı katillerle mücadelemizi de bir adım geri attırmayacaktır? dedi.

ŞEHİT SAVCI ADINA KÜTÜPHANE OLUŞTURULDU

Daha sonra adliyenin birinci katında şehit savcı Mehmet Selim Kiraz adına oluşturulan kütüphanenin açılışı yapıldı. Kurdele kesim töreninin ardından kütüphane gezildi.
Öte yandan, adliyenin D girişi önünde oluşturulan alanda, şehit savcı Kiraz için lokma döküldü. Dökülen lokmalar adliyeye gelen vatandaşlara ikram edildi.

"MEHMET SELİM KİRAZ'A SIKILAN KURŞUNLAR ADALETE SIKILMIŞTIR, HUKUKA SIKILMIŞTIR, TÜRK YARGISINA SIKILMIŞTIR, YARGI GÖREVİNİ YAPANLARA SIKILMIŞTIR?"

Adalet Bakanı , şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölüm yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Bakan Bozdağ, geçtiğimiz yol odasında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın 1. ölüm yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Bakan Bozdağ mesajında, "Geçen yıl bugün menfur bir terör saldırısı sonucunda kaybettiğimiz merhum şehit savcımız Mehmet Selim Kiraz'a bir kez daha Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yargı görevi yapanlara başsağlığı ve sabır diliyorum" ifadesini kullandı.

?Merhum Mehmet Selim Kiraz'a sıkılan kurşunlar adalete sıkılmıştır, hukuka sıkılmıştır, Türk yargısına sıkılmıştır, yargı görevini yapanlara sıkılmıştır. Milletimizi ve demokratik hukuk devletimizin ayrılmaz bir parçası olan yargımızı hedef almıştır" diyen Bozdağ şöyle devam etti:

"Adları, hedefleri ve eylemleri ne olursa olsun bütün terör örgütleri lanetlidir ve lanetlenmelidir. Merhum şehit savcımıza yönelik bu eylemi gerçekleştiren leri, gerçekleştirme kararı ve emrini veren terör örgütlerini ve bütün terör örgütlerini şiddetle lanetliyorum. Bütün terör örgütleri insanlığa düşmandır ve insanlığa karşı suç işleyen vahşi örgütlenmelerdir. Çağlayan Adliyesi başta olmak üzere diğer yerlerde terör eylemleri gerçekleştiren terör örgütleri hiçbir zaman hedefine ulaşamayacaktır. Tarih boyunca terörle elde edilmiş hiçbir başarı olmadığı gibi hedeflerine ulaşmış terör örgütü de olmamıştır ve bundan sonra da olmayacaktır. Şu gerçeğin hepimiz farkındayız ki, tasavvurlarındaki dünya resmini kanla çizmeye yeltenenler, tarih boyunca hayal kırıklığı yaşamış, perdeyi hüsranla kapatmıştır. Terörün, terör örgütlerinin kanlı ve kirli yöntemleriyle, milletimizin ve devletimizin istiklâli ve istikbalini kıskaca almaya, biçimlendirmeye, değiştirmeye veya dönüştürmeye yeltenenler hiçbir zaman başarılı olamayacaktır. Kaynağı, etiketi, türü ve hedefi ne olursa olsun, teröre karşı mücadelemiz, azimle ve kararlılıkla,hukuk içinde ve hukuka uygun biçimde terör bitene kadar devam edecektir. Merhum şehit savcımız Mehmet Selim Kiraz başta olmak bütün şehitlerimizi rahmet,minnet ve dua ile anıyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz için adliyede anma töreni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN