1 Nisan Cuma namazı vakitleri - Cuma namazı saat kaçta?

Giriş Tarihi: 1.4.2016 10:00 Güncelleme Tarihi: 1.4.2016 11:55
1 Nisan Cuma namazı vakitleri - Cuma namazı saat kaçta?

Cuma namazı vakitleri, saatlerin ileri alınması ile değişti. 27 Mart tarihinde saatlerin 1 saat ileri alınarak yaz saati uygulmasına geçilmesinden sonra cuma namazıda 1 saat geç kılıncak. Cuma namazı, öğle namazı ile birlikte camiide cemaatle birlikte kılınmaktadır. 1 Nisan 2016 il il Cuma namazı saati kaçta başlıyor? Her hafta değişiklik gösteren Diyanet İşleri Cuma namaz vakitlerini haberin ayrıntılarında bulabilirsiniz.

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA - ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Cuma günü, Müslüman aleminde büyük ve önemli bir yer tutar. Kuran'da geçen ayetlere göre, Cuma gününün fazileti büyüktür. Allahu Teâlâ, yüce kitabı Kuran-ı Kerim'de kullarına Cuma Namazını farz kılmış ve bu görevi ifa eden, bu günün kıymetini bilen müminlere pek çok ihsanda bulunacağını müjdelemiştir. Her hafta değişiklik gösteren cuma namazı saati öğle namazı saati ile birlikte kılınmaktadır. Cuma, anlam olarak toplama günü anlamında gelmektedir. İslam aleminde Cuma günün önemini belirtmek için mukaddes kişilerden deyişler akrılmaktadır. Bu mukaddes kişilerden birisi de Peygamber Efendimizin damadı ve Halifesi Hz Ali'dir. Cuma gününün önemi ile ilgili Hz. Ali (kerremallahu vechehû) rivayet edildiğine göre, "Cuma günü olduğunda, kuş kuşa, vahşi hayvanlar vahşi hayvanlara, yırtıcılar da yırtıcılara, 'Selâmün aleyküm bu gün Cuma günüdür' demiştir. Allah Teâlâ yaratmış olduğu her ümmete haftanın bir gününü ibadet ve toplanma günü olarak vermiştir, Müslümanların, ümmet-i Muhammed'in toplanma günü ise, günlerin efendisi olan Cuma günüdür şeklinde ifade edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre hazırlanan il il cuma namazı saatleri ile , Konya, Kayseri, ve cuma saati, Cuma namazı ezan saatleri ve nasıl kılınır? sorularının cevaplarını sitemizden ve haberimizin ayrıntılarından öğrenebilirsiniz.

CUMA NAMAZI EZAN SAATİ KAÇTA

Cuma Namazı her zaman kılındığı saate kılınacak. Günlerin uzamaya başlaması nedeniyle Cuma Namazı vakti sürekli değişiklik göstermektedir. Saatlerin ileri alınmasına az bir zaman kaldı. Saatlerin ileri alınmasından sonra namaz saatlerinde değişiklik olurken Cuma namazı vakti ve öğle namazının vaktinde de değişiklik olacaktır. Cuma namazı, geleneksel uygulamada öğle ezan okunduğunda camilere gidilerek dört rekât namaz kılınır. Namaz saatleri her gün ortalama aynı vakitlerde kılınıyor bu vakitler sadece Cuma günleri biraz erkene alınıyor. Cuma namazı, Cuma Hutbesi okunduktan sonra Öğle Namazı ile birlikte kılınmaktadır. Diğer günlerde öğle namazını camide kılamayan müslümanlar Cuma gününün ayrı bir önem taşımasından dolayı öğlen namazını cuma namazı ile birlikte camide kılmaya özen gösterek camilere giderler. Tüm Müslümanlar her hafta Cuma namazı saati gelmeden önce camilere koşarlar. Cuma namazı vakti mimberde toplanıp cuma namazını eda ederler. Cuma namazı öğle namazından önce kılınır. İstanbul, Ankara İzmir cuma namazı vakitlerini aşağıda sizler için hazırladık. Cuma namazı kaç rekât ve nasıl kılınır? haberimizin devamında öğrenebilirsiniz.

CUMA GÜNÜNÜN "FAZİLETİ" VE ÖNEMİ

Allahu Teâlâ kuran-ı kerimde kullarına Cuma namazını farz kılmış ve bu görevi ifa eden ve bu günün kıymetini bilen müminlere pek çok ihsan verileceğini müjdelemiştir. Cuma günün önemini belirtmek için, Hz. Ali (kerremallahu vechehû) rivayet edildiğine göre, "Cuma günü olduğunda, kuş kuşa, vahşi hayvanlar vahşi hayvanlara, yırtıcılar da yırtıcılara, 'Selâmün aleyküm bu gün Cuma günüdür' derler." Allah Teâlâ her ümmete haftanın bir gününü ibadet ve toplanma günü olarak vermiş, ümmet-i Muhammed için ise günlerin efendisi olan Cuma gününü hediye etmiştir.

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR

Cuma namazında 16 rekat namaz kılınır.

4 rekat ilk sünnet,
2 rekat farz,
4 rekat cuma sünneti,
4 rekat Zuhri ahir (son öğle namazı),
2 rekat vaktin son sünneti.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR

Cuma namazı öğe namazı ile birlikte kılınan 16 rekatlık bir namazdır. Öğle vaktinde ezan okunduktan sonra cuma namazının sünnetine niyet edilerek, 4 rekat öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.

İlk sünnet kılındıktan ve imam minbere çıkıp oturduktan sonra, müezzin cami içinde ikinci ezanı okur. İkinci ezandan sonra imam ve cemaat, içinden ezan duasını okurlar. İmam hutbeyi okumaya başlayınca, cemaatın namaz kılması ve konuşması caiz değildir.

İmam, cemaate cuma namazı farzı niyeti ile 2 rekat namaz kıldırır. Cuma namazının farzı diğer iki rekatlı farzlar gibi kılınır.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, dört rekatlık son sünneti kılınır. 4 rekat öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.

Farzdan sonra, "Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya" diye niyet ederek, öğle namazının farzı gibi zuhr-i ahir namazı kılınır. Öğle namazının farzı gibi aynen namaz kılınır. Sadece niyet farklıdır.

Son olarak, öğle vaktinin sünneti niyetiyle, 2 rekat sünnet namazı kılınır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 Nisan Cuma namazı vakitleri - Cuma namazı saat kaçta?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN