PYD’ye müsamaha göstermeyiz

Başkan Yardımcısı Biden’ı kabul eden Erdoğan, “PYD’nin fiili durum yaratmasına müsamaha yok” dedi. Biden da Suriye’nin toprak bütünlüğüne destek verdi

Giriş Tarihi: 1.4.2016
PYD’ye müsamaha göstermeyiz

Nükleer Güvenlik Zirvesi için Washington'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Başkan Yardımcısı Biden'ı kabul etti. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede Biden, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, saldırılarını kınadıklarını bildirdi. PKK ile mücadele konusunda işbirliğini artıracaklarını vurguladı. PKK'nın finansmanının önlenmesi ve bölücü örgüte karşı istihbarat paylaşımı konusunda yapılacak çalışmaları da yeniden ele alacaklarını belirten Biden, ülkesinin Türkiye'ye desteğini ifade etti. Toplantının önemli konularından biri de Suriye oldu. Rakka, Münbic, Cerablus hattı üzerinde DAEŞ'e karşı yürütülen mücadele kapsamında yapılacak çalışmalar ele alındı. İki ülke istihbarat birimlerinin ve askerlerinin çalışmalarının devam edeceği ifade edildi. Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda ABD'nin tavrının net olduğunu belirten Biden, "Herhangi bir bölünmeyi asla desteklemiyoruz. Kuzeyde bir Kürt devleti kurulması gibi bir düşüncemiz yok. ABD kamuoyunda gündeme getiriliyor ama devletin, hükümetin böyle bir görüşü yok" dedi. Erdoğan ise "Bizim için PKK, YPG, PYD, DAEŞ arasında bir fark yok. Onların bir fiili durum yaratmasına müsaade etmemiz ve müsamaha göstermemiz söz konusu değil" diye konuştu. Biden, bu durumu anladıklarını belirterek, özellikle Münbic bölgesinde yapılacak operasyonla ilgili Türkiye'nin hassasiyetlerini ve iki ülkenin ortak hedeflerini esas alan bir plan üzerinde çalışılacağını söyledi. Biden, iki ülkenin askeri ve istihbarat yetkililerinin önümüzdeki hafta bu konuyla ilgili Ankara'da bir araya gelerek detayları konuşacağını söyledi.

BEYAZ SARAY'DA ÖZEL RANDEVU
ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğinde Washington'da düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi dün başladı. Zirveye 52 ülkenin temsilcilerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve Interpol temsilcileri katıldı. Zirveye katılan devlet ve hükümet başkanlarını Beyaz Saray'da karşılayan Obama, konukları onuruna bir yemek verdi. Obama, yemeğin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Erdoğan'ın Dışişleri Bakanı John Kerry ve Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın ardından Obama ile yaptığı görüşmede; terörle mücadele, Suriye ve mülteci krizi konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PYD’ye müsamaha göstermeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN