Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Obama bu konuları görüşmemizde gündeme getirmedi

Giriş Tarihi: 3.4.2016 08:42 Güncelleme Tarihi: 3.4.2016 10:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanı Obama’nın gıyabında yaptığı eleştirilere üzüldüğünü söyledi. Erdoğan, “Görüşmemizde basın özgürlüğü ve demokrasi konuları gündeme gelmedi. Şayet bu konuları gündeme getirmiş olsaydı, örnekleri önüne koyar, bunları ona da söylerdim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maryland'de Amerika Diyanet Merkezi'nin açılışına katıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ziyaretinin son gününde beraberindeki gazetecilerin sorularını cevaplandırdı:

Obama görüşmesinin detaylarını sizden alabilir miyiz? Öncelikle, Obama'nın zirvenin sonunda basın toplantısında bir soru üzerine söylediklerini sormak istiyoruz. Sizinle birçok alanda verimli ortaklıkları olduğuna değindikten sonra basın özgürlüğü ve demokrasi konularında eleştirilerini dile getirdi. Bunları size de bizzat ifade etmiş olduğunu söyledi...

"OBAMA İLE BU KONULARI KONUŞMADIK"

"Gıyabımda o tür bir açıklama yapıldığını duyunca üzüldüm. Ama şunu söyleyeyim: Sayın Obama'yla görüşmemizde sorduğunuz konular gündeme gelmedi. Bana o türden bir şey söylenmiş değil. Kaldı ki bizler daha önceki telefon görüşmelerimizde, basın üzerinden konuşmak yerine, karşılıklı konuşmanın daha faydalı olacağını da konuşmuştuk. Brookings Enstitüsü'ndeki konuşmamda da belirttiğim gibi eleştiri ile hakareti birbirinden ayırmak lazım. Burada kanaat önderleriyle buluşmamda, kendilerine bunu örneklerle izah ettim. Türkiye'deki bazı gazetelerde, Cumhurbaşkanı için 'katil, hırsız' biçiminde manşetler atılıyor. Başlıklarda tehditler savruluyor. Bu hakaretleri yapan gazeteler ve dergiler, halen yayın hayatına devam ediyor."BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNDEME GELSEYDİ..."

Türkiye'de iddia ettikleri türden bir diktatörlük olsa, o tür yayınlar nasıl yapılabilir? Hakaret ve tehdide Batı'da da müsaade edilmez. Daha geçenlerde Obama'yı Facebook üzerinden tehdit eden biri tutuklandı, tutuklu yargılanıyor. Merkel'e Almanya'da biri benzer bir şey yaptı, yine ceza aldı. ABD yasaları başkana tehdidi 5 yıla kadar hapisle, yüklü tazminatla cezalandırıyor. Hakaret veya tehdit nedeniyle cezalandırma örnekleri, Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerden de verilebilir. Hakaret ve tehdit, basın özgürlüğü ya da eleştiri diye değerlendirilemez. Obama, görüşmemizde bu konuları gündeme getirmiş olsaydı, tüm bu örnekleri önüne koyar, bunları ona da söylerdim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Obama bu konuları görüşmemizde gündeme getirmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN