Erdoğan'a çirkin hakarete gurbetçi tepkisi

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Erdoğan'a çirkin hakarete gurbetçi tepkisi

Alman ZDF kanalında, Jan Böhmermann isimli komedyenin mizah adı altında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret etmesine tepkiler yükseliyor. Büyükelçisi Karslıoğlu olayı kınarken, Türkler televizyon binasına siyah çelenk bıraktı

Mikdat KARAALİOĞLU / FRANKFURT

Alman medyasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türkler'e karşı yapılan hakaretler Alman ZDF televizyonunda Jan Böhmermann isimli komedyenin yayımladığı şiirle zirve yapmıştı. Kanal bile akla gelmeyecek en ağır hakaretleri mizah kılığıyla yayımlamasına tahammül gösteremeyerek ilgili videoyu ten kaldırdı. Alman mizah tarihinde, Hitler dönemi dahil bir ulusa hakaret bu boyutlarda olmamıştı. Alman medyasının bazı temsilcileri kantarın topuzunun kaçtığını söylerken, Bild gazetesi videoyu internet sitesinde manşetten yayınlayıp kışkırtmayı sürdürdü.

ERDOĞAN'A ÇİRKİN SALDIRI

BÜYÜKELÇİDEN KINAMA
Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu yayınladığı bildiri ile yaşananları kınadı. Karslıoğlu "Bu program, eleştiri, şaka yapma ve mizah anlayışının çok ötesinde, mide bulandıran, artık iğrençlik düzeyine inmiş, ırkçılığın dahi sınırını zorlayan yayın" ifadesini kullandı. Karslıoğlu "Arkaya bir , Fransız veya Polonya bayrağı koysalar yanında Fransa baget ekmeği koysalar olur mu? Galiz küfürler, küfürün ötesinde iğrenç benzetmeler var. Bunu yapmak doğru değil" diye konuştu. Almanyalı Türkler bu videoyla zirve yapan Türk düşmanlığına karşı tepki gösterdi. Bir grup Türk, ZDF'nin Mainz'daki merkezinin önüne çelenk koyarak tepkilerini dile getirdi. Sosyal medyada da tepkilerin ardı arkası kesilmiyor. Ludwigshafen'nden Bülent Döger isimli bir avukat ise Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulundu. Türk toplumu ZDF ve Böhlermann'ın özür dilemesini ve vergilerle finanse edilen ZDF'in Böhlermann'ın işine son vermesini talep ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'a çirkin hakarete gurbetçi tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN