‘Hakaret ve tehdit özgürlüğü olamaz’

Giriş Tarihi: 3.4.2016
‘Hakaret ve tehdit özgürlüğü olamaz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington’da Türk gazetecilere konuştu: Hakaret ve tehdit basın özgürlüğü olarak görülemez. ABD’de, başkana tehdidin cezası 5 yıla kadar hapis... Obama, görüşmemizde bu konuları gündeme getirseydi, bunları kendisine de söylerdim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinin resmi bölümünün tamamlanmasının ardından 'nin Washington Büyükelçiliği'nde, beraberindeki gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan, Obama ile görüşmesi, basın özgürlüğü tartışmaları, Suriye, Paralel Yapı ve yeni anayasa ile ilgili şu mesajları verdi:

Başkan Obama ile görüşmenizin ana ekseni ne idi?
Bir saate yakın görüştük. Görüşmenin ana ekseni, Suriye idi.

BATI'DA DA GÖZ YUMULMAZ

Obama, zirvenin ardından sizinle birçok alanda verimli ortaklıkları olduğunu belirttikten sonra basın özgürlüğü eleştirilerini dile getirdi. Bunları size de ifade etmiş. Değerlendirmeniz nedir?
Gıyabımda o tür açıklama yapıldığını duyunca üzüldüm. Görüşmemizde sorduğunuz konular gündeme gelmedi. Eleştiri ile hakareti birbirinden ayırmak lazım. 'deki bazı gazetelerde, Cumhurbaşkanı için 'katil, hırsız' biçiminde manşetler atılıyor. Bu hakaretleri yapan gazeteler ve dergiler yayın hayatına devam ediyor. 'de diktatörlük olsa, o tür yayınlar nasıl yapılabilir?
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I DUYGULANDIRAN ŞİİR

FEHRİYE ERDAL ÖRNEĞİ...

Hakaret ve tehdide Batı'da da müsaade edilmez. Daha geçenlerde Obama'yı Faceebook üzerinden tehdit eden biri tutuklandı. Merkel'e Almanya'da biri benzer bir şey yaptı, yine ceza aldı. ABD yasaları başkana tehdidi 5 yıla kadar hapisle cezalandırıyor. Hakaret ve tehdit, basın özgürlüğü ya da eleştiri diye değerlendirilemez. Obama, görüşmemizde bu konuları gündeme getirmiş olsaydı, bunları ona da söylerdim.

ABD yönetimi kendi ülkesindeki olaylara rağmen niçin Türkiye'ye karşı basın ve ifade özgürlüğü konusunu baskı unsuru olarak kullanıyor?
Sizden önce bir araya geldiğim kanaat önderleriyle de Adalet Bakanlığı'nın açıklamasını paylaştım. Dinlediklerinde, aslında söyleyecek sözleri kalmıyor. Ama 'Ülkenin cumhurbaşkanı bunların çoğunun terörle bağlantılı olduğunu açıklıyor, peki bu durumda biz neyi savunuyoruz?' diyemiyorlar. Üst akıl dediğim olay da bu. Üst akıl, Türkiye üzerinde oyun oynuyor. Türkiye'yi bölmek, parçalamak güçleri yeterse yutabilmek. Türkiye olarak nice zamandır terörizmle mücadele halindeyiz. Ama burada Türkiye'deki terör saldırılarına değinen sadece bir iki kişi. Lahor'a değinen de sadece bir kişi oldu. Diğerleri sadece Paris ve Brüksel'i konuşmakla yetiniyor. Halbuki biz terör nedeniyle 40 bin can kaybı yaşamış bir ülkeyiz. Bunun görmezden gelinmesi kabul edilemez. Kaldı ki mesela Belçika'daki son olay öncesinde, 'Bu adam teröristtir' diye uyarmışız. Ama onlar serbest bırakmış. Hakeza, Fehriye Erdal'ın Belçika'dan iadesini istiyoruz ama oralarda elini kolunu sallaya sallaya dolaşabildiği, geçenlerde A Haber tarafından da görüntülendi. Terörle mücadele, kuru kuruya konuşmakla olmuyor. Hırsıza kilit mi dayanır?
A HABER FEHRİYE ERDAL'I BULDUTSK, EN GÜZEL YANITI VERMİŞ

Obama ile uçuşa yasak bölge, güvenli bölge konuları da gündeme geldi mi?
Geldi. G-20'de, Suriye'de 98'e 45 km'lik bir alanın terörden arındırılmış güvenli bölge ilan edilebileceğine değinmiştik. 'O bölgede 500'er metrekarelik alanlarda konutlar yapalım; Suriye'deki insanları ve ülkemizdeki mültecileri oralara yerleşmelerim' dedim. Ne var ki damağa değecek bir şey varsa hiçbiri yanaşmıyor. Bir 3 milyar euro, daha sonra bir 3 milyar euro daha denildi. Peki geldi mi? Hayır Zaten, 'ba'de harabi Basra' (Basra harap olduktan sonra), gelse ne olur?

Genelkurmay Başkanlığı, Paralel sızmalara ve kalkışmalara asla izin verilmeyeceğini açıkladı. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?
Türk
Silahlı Kuvvetleri en güzel cevabı vermiş. İlave söze gerek yok!
İŞTE ERDOĞAN'A AĞLAYARAK SORU SORAN O GAZETECİ

İSRAİL ve RUSYA BOYUTU


İsrailli mevkidaşınız ile geçenlerde bir telefon görüşmeniz oldu. İlişkilerin normalleşmesi ve büyükelçiliklerin açılması ne zaman gerçekleşir?
Taksim'deki olaydan dolayı İsrail Cumhurbaşkanı'na yazılı bir taziye mesajı göndermiştim. Kendileri telefonla döndüler, o görüşme o şekilde gerçekleşti. Görüşmede, İsrail'le ilişkiler konusundaki 3 şartı hatırlattım. Birincisi özür, bunu gerçekleştirdiler. İkincisi tazminat: Verilen bir rakam var, bunun İsrail açısından sorun olmayacağı söyleniyor. Üçüncüsü de Gazze'ye ambargonun kaldırılması. Görüldüğü kadarıyla olumlu yaklaşıyorlar.

Rus tarafından yumuşama sinyalleri geldiğinden söz ediliyor?
Temenni ederiz ki bahsettiğiniz türden yumuşamalar olur. Ancak henüz o noktada değiliz. Rusya, Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne alt düzeyde bir temsilci bile göndermedi.
ERDOĞAN'DAN AZERBAYCAN AÇIKLAMASI!

FIRAT'IN BATISI İÇİN 2 BİN 400 FORMÜLÜ...

PYD-YPG konusunda ABD ile Türkiye'nin bakışında farklılık var. Ziyaretinizde, bu konu nasıl gündeme geldi?
PYD ve YPG konusunda ilk zamanlara kıyasla daha iyi bir noktadayız. Obama, Kerry ve Biden ile yaptığımız görüşmelerde Türkiye'nin güneyinde PYD/YPG yapılanmasına izin vermeyeceğimizi söyledik. O bölgede DAEŞ'le mücadele için ABD'ye bin 800 isim verdik, 600 isim daha vereceğiz. Bir kısmı Arap bir kısmı Türkmen. Bu insanlar şu anda mücadele için hazır ılımlı muhalifler. Dolayısıyla ABD'nin artık bahanesi olamaz. Onlar da bir PYD devletine müsaade etmeyeceklerini söylüyorlar. Bu ifadeyi Kerry ve Biden da kullandığına göre diyecek bir şey kalmıyor. O bölgede farklı bir yapılanmaya tevessül eden olursa kararlılığımız belli.
ERDOĞAN: PARALEL YAPININ GERÇEK YÜZÜ MİLLETİMİZ GÖRDÜ

'YENİ ANAYASAYA HALK DESTEK VERECEKTİR'

AK Parti, muhalefetin kaçmasından sonra yeni anayasa çalışmalarına hız verdi. 1.5 ay içinde çalışmanın omurgasının çıkabileceği açıklandı. Bu yıl bir anayasa referandumu bekliyor musunuz?
AK Parti, benim başbakanlık döneminde bu konuda geniş bir çalışma yapmıştı. O çalışma güncellenebilir. Cumhurbaşkanlığı olarak sadece katkı mahiyetinde bizim de yaptığımız bir çalışma var. Halkın gündemine getirmeden parlamentoya getirmek sıkıntılı olabilir. Yeni anayasa konusunda halka verilmiş bir söz var. Halk bunu bekliyor. Referanduma götürüldüğünde, yeni anayasanın halktan kesinlikle onay alacağına inanıyorum.

ERDOĞAN ÖRNEKLERLE ANLATTI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de muhataplarıyla, Batı'da hakaret ve tehdit içerikli yayınlara verilen cezalara ilişkin bazı örnekleri de paylaştı:
Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy'e hakaret eden 21 yaşındaki genç tutuklandı.
Hollanda'da Kraliçe Beatrix'e hakaret eden gazeteci 2 yıl hapis cezası aldı.
Polonya devlet başkanına hakaret eden bir haber sitesi editörü 600 saat kamu hizmeti cezası aldı.
İspanya'da Kral ve Kraliçe ile ilgili pornografik çizim yapan karikatürist, 6 bin euro para cezasına çarptırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Hakaret ve tehdit özgürlüğü olamaz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN