Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yargıda

MİT TIR’ları davasından yargılanan Can Dündar’a destek için geldiği adliyede, SABAH muhabirini darp eden Cumhuriyet yazarı Sabuncu hakkında soruşturma açıldı

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Tetikçi yargıda

Cumhuriyet Başsavcılığı Can Dündar duruşması öncesinde SABAH muhabiri Dilek Yaman'ın Cumhuriyet Yazarı Sabuncu'nun saldırısına maruz kaldığı olay ile ilgili soruşturma başlattı. Güvenlik kamerası görüntülerine el koyan savcılık, Dilek Yaman'ın da ifadesine başvurdu. Dilek Yaman saldırganlardan Murat Sabuncu'yu tanıdığını kendisini darp eden diğer kişilerin de kameralardan tespit edilmesini istedi. Güvenlik kameraları görüntülerinde Birgün Yazar'ı Erk Acarer'in de bayan muhabire yumruk salladığı görülüyor.

Medya mensupları saldırıya tepkili


ÖZEL İSTİHBARAT
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Can Dündar ve Erdem Gün'ün casusluktan yargılandıkları duruşma öncesinde Adliye koridorunda SABAH muhabiri Dilek Yaman'a saldırılması ile ilgili soruşturma başlattı.

İFADE VERDİ
Başsavcılık soruşturma dosyasına Dilek Yaman tarafından verilen şikayet dilekçesini ekledi. Adli Tıp'a sevk edilen Dilek Yaman'a darp gördüğüne ilişkin rapor verildi. Daha sonra ifadesine başvurulan Dilek Yaman, olay yerine geldiğinde Can Dündar'ı desteklemeye gelenlerin iki gazeteci arkadaşını linç etmeye çalıştıklarını onları tatlı dil kullanarak sakinleştirmek istediğini fakat bir kadın tarafından kendisine hakaret içerikli sözler söylemeye başladığında bu kadın ile ufak çaplı bir tartışma yaşadığını söyledi.

Sabah muhabirine çirkin saldırının yeni görüntüleri

SABUNCU, BAŞ ŞÜPHELİ
Söz konusu kadın ile tartıştığı sırada Cumhuriyet yazarı Murat Sabuncu'nun kalabalığın arkasından kendisine doğru saldırdığını kaydeden Yaman, refleks ile ittiğini, Sabuncu ve güvenlik kamerası görüntülerinde belli olan kendisine saldıran diğer kişilerden de şikayetçi olduğunu söyledi. Soruşturma kapsamında olay yerinde bulunan muhabirimiz Nazif Karaman da ifade verdi. Karaman da Murat Sabuncu'nun kalabalığın arkasından kendilerine doğru saldırdığını söyledi.

DİĞER KİMLİKLER DE BELİRLENECEK
Soruşturma çerçevesinde saldırıya dahil olan bütün kişilerin kimlikleri belirlenecek. Dilek Yaman, Murat Sabuncu'nun yanı sıra kimlikleri belirlenecek kişilerden de ayrıca şikayetçi olacak. Zaten dilekçede "kamera görüntülerinden kimlikleri tespit edilecek kişiler diye bir ifade kullanıldığı öğrenildi.

GÖRÜNTÜLER NET
Savcılık soruşturma kapsamında adliyenin 1. Katında bulunan C3 bloktaki olay yerini gören güvenlik kamera görüntülerine el koydu. Basına da yansıyan güvenlik kamerası görüntülerinde Dilek Yaman'ın olay yerine sonradan geldiği, Murat Sabuncu'nun Yaman'a saldırı gerçekleştirdiği, ayrıca Birgün yazarı Erk Acarer'in de savunmasız bayan gazeteciye saldırı gerçekleştiren grubun içerisinde olduğu belirlendi. Cumhuriyet.com. tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven'in de saldırı bölgesinde olduğu, Murat Sabuncu'yu saldırı sonrasında olay yerinden uzaklaştırdığı kaydedildi. Güven'in duruşmayı takip etmeye gelen SABAH muhabirlerine hakaret içerikli ifadeler kullanan kişilerden bir tanesi de olduğu iddia edildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tetikçi yargıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN