Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 4.4.2016 16:26 Güncelleme Tarihi: 4.4.2016 16:48
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu Genel Kurulu'nda konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

" bir temsil hareketidir. Tarihin derinliklerinden yürüyüp gelen köklü bir milletin, dünya üzerindeki her millete temsil mesajı ileten bir harekettir. Sizler dünyanın her yerinde bizleri temsil ettiniz.

Kızılay profesyonelce çalışması gereken, disiplin içinde hareket etmesi gereken bir sivil toplum hareketidir. Elinizde imkan, gücünüz, kuvvetiniz yoksa bu boyutları harekete geçirmek mümkün olmaz.

Bütün bu yönleriyle baktığımızda Kızılayımız, çok değişik aşamalarda geçerek bu günlere geldi. 1877'de Sultan Abdülhamit'in fermanıyla Kızılay kuruldu. Zorlu süreçlerden geçildi. Trablusgarb'a gidip oradaki askerlerimizin yarasını sarmak üzere koşan Hilal-i Ahmer mensupları, bütün İslam dünyasında büyük bir harekete zemin oluşturdular.

Hilal-i Ahmer bütün mazlum milletlerin sancağı haline geldi. Onun en asli unsuru olarak kadınların harekete geçmesi gerekti. İstiklal Harbi'nde, Çanakkale Savaşı sırasında Hilal-i Ahmer cepheden cepheye koştu. Bütün emeği geçenleri rahmetle anıyoruz.

Harpler, zorluklar milletleri zorluklar karşı karşıya bırakır. Zamanla Türkiye'nin ekonomik imkanları daraldıkça, bu kurumun özünü dokuyan vicdan, muhabbet, temsil ve gönül boyutu zayıfladıkça Kızılay itibar kaybetti. Marmara Depremi sırasında nasıl zaaflarla karşı karşıya konulduğunu ortaya koydu.

Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğünde başlayan AK Parti iktidarı Kızılay'ı asli misyonuna, asli gücüne kavuşturdu. 13 yılda öylesine derlendi, toparlandı ki bugün artık dünyanın gıpta ile takip ettiği bir Kızılayımız var. Hilal varsa şefkat var, hilal varsa kudret var... Aşkla çalışan Kızılay kadroları var, Kızılay kadrolarını donatan Türkiye Cumhuriyeti hükümeti var.

Körfez Savaşı esnasında bir gecede 500 bin kardeşimiz Irak'tan geldiğinde zaafiyetimize bakın, bir de 3 milyon mültecinin geldiği Türkiye'ye bakın, aradaki farkı görürsünüz. Mülteci hareketleri karşısında 78 milyon vatandaşımız, bir ensar olarak mültecileri bağrına bastı. 78 milyon vatandaşımızın herbiri Kızılay neferidir. Hem böyle bir şefkat vardı milletimizde, hem kudret vardı devletimizde.

AYRINTILAR GELİYOR...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN