- anlaşmasında önemli gelişme!

Giriş Tarihi: 8.4.2016 01:10 Güncelleme Tarihi: 8.4.2016 10:40
Türkiye-İsrail anlaşmasında önemli gelişme!

Filistin'e yardım götürmek için Mayıs 2010'da yola çıkan Mavi Marmara gemisine askerleri tarafından saldırı düzenlemesinin ardından gerilen İsrail- ilişkilerinin normalleşmesini sağlamak için taraflar arasındaki görüşmeler yeniden hız kazandı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile Başbakanı'nın Özel Temsilcisi Joseph Ciechanover ve İsrail Milli Güvenlik Konseyi Başkan Vekili Jacob Nagel'in başkanlıklarındaki Türk ve İsrail heyetleri dün İngiltere'nin başkenti Londra'da bir araya geldi.
Heyetler, mutabakat metninin nihai hale getirilmesi ve farklılıkların giderilmesi yönünde ilerleme sağlarken, anlaşmanın çok yakında gerçekleştirilecek bir sonraki toplantıda sonuçlandırılması hususunda uzlaşıya vardı.

ŞARTLAR YERİNE GETİRİLMEDİ

, ilişkilerin Mavi Marmara olayı öncesine dönebilmesi için saldırı nedeniyle İsrail'in özür dilemesini, hayatını kaybedenlere tazminat ödenmesini ve Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılmasını şart koşmuştu.
Mart 2013'te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak özür dilemiş ancak geçen sürede diğer talepler yerine getirilmemişti.

DAVUTOĞLU: GÖRÜŞMELER ÖNEMLİ BİR ZEMİNDE SEYREDİYOR

Konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu da, "İsrail'le bugünlerde de bu görüşmeler sürüyor. Bu görüşmelerde en başından temel ilkelerimiz belli, eğer taleplerimiz karşılanırsa atılacak adımlar bellidir. Önemli bir zeminde seyrettiğini ifade edebilirim" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye-İsrail anlaşmasında önemli gelişme!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN