Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu 'de

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 'de Cumhurbaşkanı Macky Sall ile görüştü.

Giriş Tarihi: 8.4.2016 21:42
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Senegal'de

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basında kapalı gerçekleşen görüşmede, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Abdoulaye Bibi Balde, 'nin Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı da hazır bulundu.

Toplantı sonrasında konuşan Bakan Eroğlu, toplantıda, ile Senegal arasında üç işbirliği antlaşması imzalanacağını söylediğini belirtti.

Bakan Eroğlu, "Birincisi, su kaynaklarının geliştirilmesi, barajlar göletler, taşkın koruma, içme suyu temini, kuyu açılması gibi konularda antlaşma imzalayacağız, onun hakkında bilgi verdim. İkincisi, Çevre ve Orman Bakanı ile erozyonla mücadele ile kurak bölgelerde fidan üretimi, orman yangınlarıyla mücadele alanlarında işbirliği antlaşması imzalayacağız. Cumhurbaşkanı Sall, yaban hayatı ve milli parkların da ilave edilmesini istedi" diye konuştu.

Toplantıda, özellikle Pan Afrika Ajansının, çölleşmeyle mücadele, yeşil alanların çoğaltılması ve toz taşınımının önlenmesi konusundaki çalışmalarına ilişkin bilgi verdiğini vurgulayarak, bu konuda birlikte çalışama yapılacağını ve 29 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında Konya ve Mersin'de bu konuda çalıştay düzenleneceğini aktardı.

Meteoroloji ile ilgili ortak çalışma protokolü de imzalanacağını belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

"Otomatik Meteoroloji İstasyonunun kurulması konusunda imzalayacağımız anlaşma ile Dakar havalanına daha emniyetli iniş ve kalkışlar yapılması noktasında mutabakata vardık. Son olarak Sayın Cumhurbaşkanı Sall, önümüzdeki hafta Çarşamba günü Türkiye'ye gelecek. Türk Hava Yolları ve Senegal Havayolları arasında işbirliği yapılmasını arzu ettiğini dile getirdi. Ben de sabah Cumhurbaşkanı ile görüştüm kendisine bu konu hakkında bilgi verdim. 2 ay içersinde THY'den bir heyet Senegal'e gelecek, çalışmalar başlatılacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Senegal'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN