Türkiye'nin en iyi haber sitesi

88 hâkim ve savcıya Paralel uzaklaştırma

Paralel Yapı soruşturması kapsamında, toplam 88 hâkim ve savcı görevden uzaklaştırıldı. Beşi kesinleşmiş toplam 14 ihraç kararı verdik. Cumhuriyet tarihinde böyle bir sayı yok

88 hâkim ve savcıya Paralel uzaklaştırma
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, devlet içindeki Paralel Yapılanma ile ilgili yürütülen soruşturmanın 'da geçmişte yürütülen P2 Mason Locası soruşturması ile benzerlikler gösterdiğini söyledi. Yılmaz, bu nedenle 'daki meslektaşlarının kendilerini, diğer ülkelerdeki hukukçulara göre daha kolay anladığını belirtti. HSYK'nın, Paralel Yapı ile ilgili soruşturmalar kapsamında toplam 88 hâkim-savcıyı görevden uzaklaştırdığını kaydeden Yılmaz, "Beşi kesinleşmiş toplam 14 ihraç kararı verdik. Cumhuriyet tarihinde böyle bir sayıya ulaşılamadı" dedi.

AYM kararındaki 'Gülenci hâkim-savcılar birlikte hareket ediyor' cümlesinden 'örgütlü suç' sonucu çıkar mı?
Zaten sanık hâkimler terör örgütü ile işbirliği halinde atılı suçları işlemekten yargılanıyor. Yargılayan Yargıtay dairesi terör suçlarına bakan daire. Soruşturmayı yapan müfettişin saptamaları üzerine biz adı geçenleri görevden uzaklaştırıp, son raporun tarafımıza ulaşması üzerine işledikleri suçlar nedeniyle kovuşturma izni verdik, şu anda atılı suçtan yargılanıyorlar. AYM'nin son kararı bu kararımızın doğruluğunu gösterir nitelikte.

Gülen Örgütü'nün yargıdaki etkinliği kaç hâkim-savcı ile ifade edilebilir. 5000'li rakamlardan bahsediliyor.
Herkes kafasına göre bir sayı veriyor. 33 yıllık yargıcım, teşkilatı tanırım. Net sayı veremem ama şunu biliyorum: Yargıda seçime bağımsız girdiğini söyleyen 11 ayrı kişi 5000'e yakın oyu alamaz. Bu imkânsız. Biz sayı ile ilgilenmiyoruz. Sayı ne olursa olsun yargı içinde hiçbir örgütlenmeye, adaletin yaralanmasına izin vermeyeceğiz.

HSYK, Paralel Yapı ile mücadelede neler yaptı?
Göreve başladığımızdan beri hukuksuzlukları saptanan 88 hâkim ve savcıyı görevden uzaklaştırdık. 5'i kesinleşen 14 ihraç kararı verdik. Cumhuriyet tarihinde ihtilal dönemleri dâhil böyle bir sayıya ulaşılmadı. Görevden uzaklaştırılan hâkim-savcılar çok önemli olan soruşturma ve davaların hâkim ve savcıları. Soruşturmaların yavaş yürüdüğünden yakınılıyor ancak gözden kaçırılan bir husus var. Haklarında soruşturma yapılan hâkim ve savcılar anayasal teminata sahip devlet görevlileri. Soruşturma sürelerini uzatan yasal engeller mevcut.

Kozmik Oda soruşturmasında ne tür hukuksuzluklar tespit ettiniz?
Kozmik Oda soruşturması henüz sonuçlanmadı. O nedenle bu konu hakkında konuşmam doğru olmaz. Bu arada İstinaf Mahkemeleri'ni faaliyete geçirdik. 1054 1. sınıf hâkim ve savcı ataması yaptık. Devlet, millet ve adalet sevdası olan yeni bir hukukçu nesli geliyor. Bu nesil her türlü ideolojiden arınmış, hukuk idealinde birleşen bir hukuk nesli olacak. Geçmişte karı-koca olan hâkim ve savcıların birbirine karşı etkilenmeden bağımsız karar verdiğine çok şahit oldum. Tekrar bunun tesisine çalışıyoruz. Baştaki kararlılığımız hiç değişmeyecek. Söz verdik, insanlar adliyeye güvenle girecek, huzurla ayrılacak. Bunu gerçekleştirene kadar kendimizi başarılı saymayız.

'DAKİ P2 LOCA SORUŞTURMASI GİBİ
Mağdurları çok olan, klasörlerce evrakın bulunduğu soruşturmalar dünyanın her ülkesinde karşılaşılabilecek hususlar değil. Sadece İtalya, P2 Mason Locası soruşturmalarında kısmen bize benzer durumlarla karşılaştı. Bu yüzden İtalyan meslektaşlarımız bizi daha iyi anlayabiliyorlar, ama diğerleri hâlâ anlamakta zorlanıyorlar. Çünkü hâkim ve savcıların bu tür hukuksuzluklar yapabileceklerine inanamıyorlar. Biz de en başta anlamakta zorlanmıştık ama bunlar gerçek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
88 hâkim ve savcıya Paralel uzaklaştırma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN