Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de kurultay için Yargıtay kararı şart

’de muhaliflerin açtığı davadaki kurultay kararında son söz Yargıtay’ın olacak. Mahkemenin kararında etkili olan Muhakemeleri Kanunu’nun 350’nci maddesine göre karar kesinleşmedikçe uygulanamaz

Giriş Tarihi: 10.4.2016
MHP’de kurultay için Yargıtay kararı şart
Ankara 12'nci Sulh Mahkemesi'nin, 'li muhaliflerin başvurusu sonucu aldığı "olağanüstü kurultay" kararından sonra en kritik soru şu oldu: "Mahkeme'nin belirlediği heyeti hemen göreve başlayıp partiyi olağanüstü kurultaya götürebilir mi yoksa bu heyet, kararın Yargıtay'daki temyiz sürecinin sonucunu bekleyip karar onanırsa mı fiilen görev yapabilir?" MHP lideri Devlet Bahçeli ve MHP yönetimi açısından oldukça önem taşıyan bu soru karşısında ağırlıklı görüş, temyiz başvurusunun ardından Yargıtay'ın vereceği kararın bekleneceği yönünde. Buna dayanak olarak da Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun ve Türk Medeni kanunundaki iki madde gösteriliyor.

"KESİNLEŞME" ŞARTI
Yargıtay kararının beklenmesi gerektiğini savunan hukukçular öncelikle, partinin bir tüzel kişi olduğuna ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu'ndaki "Kişiler hukuku ile ilgili kararların kesinleşmedikçe yerine getirilmeyeceği" hükmünü içeren 350'nci maddesine dikkat çekiyor. Bu hukukçular, Ankara 12'nci Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararını; Medeni Kanun'un 75'inci maddesindeki "Yönetim kurullarının genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırmaması halinde sulh hakiminin üç üyeyi genel kurulu toplantıya çağırmakla görevlendireceği" hükmüne göre aldığının altını çiziyor. Aynı hukukçular, yasanın "kişiler hukuku" bölümünde yer aldığını, tüzel kişilik olarak MHP'yi doğrudan ilgilendiren bir karar olduğunu, bu nedenle "Kişiler hukuku ile ilgili kararlar kesinleşmedikçe yerine getirilemez" hükmünün doğrudan uygulanması gerektiğini savunuyor. Ağırlık kazanan bu görüşe göre karar ancak Yargıtay'daki temyiz sürecinden sonra kesinleşecek

ÇAĞIRMAK YETMİYOR
"Kurultay çağrı heyeti"nin görevini yerine getirebilmesi için ayrıca Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun da karar alması gerekiyor. İlçe Seçim Kurulu, Yargıtay'ın vereceği kararı beklemeden alınan kongre kararını uygulamaya koysa bile bu durumda MHP yönetiminin bu karara karşı da Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itiraz hakkı bulunuyor. Karara karşı MHP yönetiminin 8 gün içinde, temyiz yoluna başvuru hakkı bulunuyor. Yargıtay'daki temyiz incelemesini, 18'inci Hukuk Dairesi yapacak. Kararı onarsa MHP hiç tereddütsüz olağanüstü kongreye gidecek. Karar bozulursa bu kez süreç çok daha fazla uzayacak. Bu durumda yerel mahkeme ilk kararında direnirse uyuşmazlığı Yargıtay Hukuk Genel Kurulu çözecek. Yerel mahkeme Yargıtay'ın olası bozma kararına uyarsa MHP olağanüstü kurultaydan kurtulacak.

'HUKUKİ SÜREÇ BİTMEDİ'
MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi kararına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Parti olarak kararın temyizi yoluna gidilecektir. Zira karar şahsın hukuku alanında verilmiş bir karardır. Şahsın hukuku alanında verilen ilk derece mahkeme kararlarının icra edilebilmesi, kararın kesinleşmesine yani yargısal sürecin tamamlanmasına, Yargıtay aşamasının da tamamlanması şartına bağlıdır. Diğer bir ifade ile henüz hukuki süreç tamamlanmamıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP’de kurultay için Yargıtay kararı şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN