Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cezalara üst sınır ayarı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu’ndan, çocuk istismarına yönelik yeni düzenleme sinyali geldi: Cezalar en üst sınırdan verilecek

Giriş Tarihi: 11.4.2016
Cezalara üst sınır ayarı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, çocuklara yönelik cinsel istismar ve saldırı olaylarında cezaların en üst sınırda olmasına ilişkin çalışma yapılacağını söyledi. 13-15 Nisan arasında bir çalıştayı düzenleyeceklerini belirten Ramazanoğlu, "Çocuk istismarı ve konusundaki cezaların maksimum ve hızlı olması; iyi hal indirimi olmaksızın sıfır tolerans yaklaşımımız ile gözden geçirilecek" dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın düzenlediği Bocce Turnuvası sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ramazanoğlu, şunları söyledi:

'EKRAN' ELEŞTİRİSİ
Bakanlık olarak medyayı önemsiyoruz. Medya algı oluşturmada önemli rolü olan bir alan. Genel kamuoyunda bir serzeniş var. Aile dostu çocuk dostu ekran projemiz için RTÜK ile bazı istişarelerimiz oldu. Çizgi filmler, diziler, evlilik programları bunların hepsinin aile ve çocuk dostu ekran çerçevesinde verilmesi lazım. Çocuk cinayetleri ve istismarları ile alakalı yasakladığımız görüntüler için bazı televizyonlar, 'bu görüntüleri veremiyoruz, yasaklandı' diye söyleniyorken aile dostu, çocuk dostu ekran nasıl olacak?

'İYİ HAL' MERCEK ALTINDA
13-15 Nisan arasında hukuk çalıştayı yapacağız. Bakanlığımızı ilgilendiren tüm kanunları taradık. Kanunların tekrar gözden geçirilmesi söz konusu. Çocuk hakları, kadına yönelik şiddet, aile hukuku, boşanma, engelliler ve yaşlılar ile ilgili yasalar için ön çalışma yaptık. Kadın sivil toplum örgütleri ve diğer sivil toplum örgütleri, üniversite hocaları, yargı mensupları ve bu konu ile ilgilenen herkesi davet ettik. Çocuk istismarı ve tecavüz konusundaki cezaların maksimum ve hızlı olması; iyi hal indirimi olmaksızın sıfır tolerans yaklaşımımız ile gözden geçirilecek. Ayrıca otizm planı da Başbakanımızın imzasında. 2016- 2019 kadına şiddete karşı ulusal eylem planı da önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek

BÖYLE KURTARIYORUZ
Bir ay önce Erzurum'daki çocuk destek Merkezi'ne (ÇODEM) gittik. Ben her biriyle tek tek görüştüm. Oradaki kızlarımız bazı kötü şeyler yaşamış çocuklarımız. YGS sınavına hazırlanan birkaç kızımız vardı ama sınava girip girmeme konusunda tereddütleri vardı. Gerçekleştirdiğimiz bu psikoterapi ziyareti ile o kızlarımız YGS ye girmeye karar verdiler. Onlardan bir tanesi 400'e yakın puan aldı. Avukat olmak istiyor. Ona özel hoca tuttuk. Şimdi LYS'ye hazırlanıyor. Onun bu başarısı diğer kızlarımızı da gayrete getirmiş durumda. İşte biz hayatları böyle kurtarmaya çalışıyoruz.

DERYA KISA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezalara üst sınır ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN