Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Fitne ateşine karşı kardeşlik aşkı var’

Giriş Tarihi: 12.4.2016
‘Fitne ateşine karşı kardeşlik aşkı var’

Başbakan Davutoğlu: Birileri ve Irak’ta yanan ateşin Türkiye’ye sıçramasını istiyor Sizin fitne ateşinize karşı bizde kardeşlik aşkı var. İstiklalimizi sonuna kadar koruyacağız

, düşman işgalinden kurtuluşundan tam 96 yıl sonra İstiklal Madalyası'na kavuştu. GAP Arena'da düzenlenen törene Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanların yanı sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman da katıldı. Davutoğlu burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

ÖZGÜR OLACAKLAR: Şanlıurfa istila ateşine karşı istiklal aşkıyla bu şehri yeniden al bayrakla buluşturdu. İşte o günden bugüne Şanlıurfa hep istiklalin, hep Ezan-i Muhammedi'nin şehri oldu. Şanlıurfa tek yürek, tek bilek oldu, istilacılara karşı bu şehri savundu. Bu şehri savunarak aslında Anadolu'daki istiklal ateşinin öncülüğünü yaptı. Halep'te, Humus'ta bugün kan ve göz yaşı varsa emin olun 100 sene önce onların istiklal aşkını yaşayamamış olmalarındandır. Şanlıurfa'daki istiklal şafağının Halep'te doğması için dua ediyoruz. Şam da Halep de özgür olacak inşallah.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU SEVGİSİ İZDİHAMA DÖNÜŞTÜ

FİTNE ATEŞİ: Birileri fitne ateşi yakmaya çalışıyor, 'de Irak'ta yanan ateşin Türkiye'ye sıçramasını istiyor. Bu topraklarda ebediyen kardeş olmuş 78 milyon arasına etnik savaşı sokmak istiyor. Sizin fitne ateşinize karşı biz de kardeşlik aşkı var. İstilacıların istila ateşine karşı istiklal aşkımız ne kadar kuvvetliyse, ne kadar köklüyse fitnecilerin, bölücülerin, teröristlerin fitne ateşine karşı kardeşlik aşkımız da o derece büyüktür. 23 Temmuz'dan bu yana fitne ateşine karşı her yerde mücadele yürütüyoruz. Biz istiklalimizi sonuna kadar koruyacağız. Biz istiklalimizin sembolü olan al bayrağı sonuna kadar bu semalarda dalgalandıracağız.YOLUMUZU KESMEYE ÇALIŞIYORLAR: 552 kilometre bölünmüş yol yaptık. Harran Üniversitesi Tıp fakültesini şubat ayında açtık. 1.5 milyon dönüm araziyi suyla buluşturduk. 'de şehirler yıkılırken biz Şanlıurfa'yı, GAP bölgesini ayağa kaldırmaya kararlıyız. Şanlıurfa'yı hızlı trenle buluşturacağız. 3 milyon dönümlük araziyi sulamaya açacağız. Şanlıurfa işte bizim vizyonumuz buyken bölücüler yolumuzu kesmeye çalışıyor. Aşkımızı, kardeşliğimizi baltalamaya çalışıyor. İlçelerimizi kana bulamaya, çukurlar, barikatlar kurmaya çalışıyorlar. Onlar istilacı ordularından daha kuvvetli değil. İstilacılara bu şehri teslim etmemiş Şanlıurfalılar fitne ateşine de bu şehri teslim etmedi. Bakanlar Kurulumuz ile TBMM Başkanımızla, 78 milyonun aşkıyla, birliğiyle, kardeşliğiyle, imanıyla buradayız.

ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR: Baktık ki Urfa'nın gecikmiş bir hakkı var, İstiklal Madalyası. Meclisimiz mutabakatla İstiklal Madalyası kararını verdi. Elimizde bu madalya ile gelmemizi sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'a teşekkür ediyoruz.

'RABBİM ŞEREFLENDİRDİ'

Davutoğlu, Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun kutlandığı böyle bir günde yağan yağmura dikkat çekti. Yapılan dualardan sonra yağmurun yağdığını söyleyen Davutoğlu, "Bu bir tesadüf değildir, bu Rabbimin iradesinin tecellisi. Eğer insanlar onun aşkıyla bir araya gelmişse eğer insanlar onun davası için bir araya gelmişse ve onun ezanının bir semadan inmemesi için bir araya gelmişse işte hediyesi ile bizi şereflendirdi" dedi.

"BİLGİLER CHP İZMİR'DEN SIZDI"

Başbakan Davutoğlu, Habertürk'ün canlı yayınına katılarak gençlerin sorularını yanıtladı. Kimlik bilgilerinin çalınması konusuna değinen Başbakan Davutoğlu, "2011 yılında bir vilayetimizde CHP'nin temsilcilerinin bu bilgilere ulaştığı bilgisi var. Onlar da kendi içlerinde yapmaları gerekmeyecek şekilde teşkilata veriyorlar. Oradan da bir milletvekili hakkında bu konuda yargı süreci işliyor. Bir partinin yasal konuyu yanlış kullanması. İzmir teşkilatına gönderilmesi yapılıyor. Devletin hiçbir ihmali ve eksikliği yok" diye konuştu. TC kimlik numaralarının korunması için çalışmalar yürütüldüğünü belirten Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Vodafone Arena'nın açılışında top oynadıklarının anımsatılması üzerine ise Davutoğlu, "Biz Cumhurbaşkanımızla geçmişten beri iyi paslaşırız" dedi.

İSTİKLAL MADALYASI VERİLDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman konuşmaların ardından Şanlıurfa'nın kırmızı şeritli İstiklal Madalyası'nı Şanlıurfa Valisi, Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı'na teslim etti.

BALIKLARA YEM ATTI

Başbakan Davutoğlu, öğle namazını Dergah Camisi'nde kıldı. Başbakan Davutoğlu'na bakanlar da eşlik etti. Namaz çıkışında Balıklıgöl'de vatandaşlar, Davutoğlu'na yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlarla tokalaşan ve sohbet eden Davutoğlu Balıklıgöl'de balıklara yem attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Fitne ateşine karşı kardeşlik aşkı var’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN