Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ülkemle gurur duyuyorum'

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Suriyeli sığınmacılara ilişkin, "Biz bu kişilere kucak açtık. Bu yüzden ülkemle gurur duyuyorum." dedi. Şimşek, buna karşın 'deki sığınmacı kamplarının en yüksek standartlara sahip olduğunu vurguladı ve kampları ziyaret eden BM yetkililerinin gözlerine inanamadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 15.4.2016 09:45 Güncelleme Tarihi: 15.4.2016 10:03
'Ülkemle gurur duyuyorum'

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Washington'da bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD Ticaret Odası'nda sığınmacılarla ilgili düzenlenen panele katıldı.

"ÜLKEMLE GURUR DUYUYORUM"

Şimşek, 'nin dünyada en çok sığınmacı ağırlayan ülke olduğunu, şu anda yaklaşık 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını dile getirdi.

Zor koşullardaki Suriyelilere ve Iraklılara yardım etmenin ahlaki gerekliliğine işaret eden Şimşek, "Biz bu kişilere kucak açtık. Bu yüzden ülkemle gurur duyuyorum" diye konuştu.

Şimşek, sığınmacıların temel ihtiyaçlarının yanında eğitim ve işsizlik gibi sorunlarının da bulunduğunu belirterek, 'deki sığınmacılar arasında yaklaşık 900 bin okul çağında çocuk olduğu bilgisini verdi.

"DAEŞ GİBİ TERÖR ÖRGÜTLERİNE KATILABİLİRLER"

Şimşek, bu çocukların eğitim ihtiyaçlarının göz ardı edilmesinin büyük tehlikeler doğurabileceğinin altını çizerek, "Bu çocukların geleceğini ve eğitim ihtiyaçlarını görmezden gelemeyiz. Eğer görmezden gelirsek bu gençler gelecekte dünya barışı için büyük bir tehdit haline dönüşür. Eğer eğitim alamazlarsa, bu gençler ya da başka bir yerde iyi bir gelecek bulamazlarsa DAEŞ gibi aşırıcı ve barbar terör örgütlerine katılmaya meyilli olabilirler." diye konuştu.

"AB'NİN SAĞLAM BİR ORTAĞA İHTİYACI VAR"

Sığınmacı krizinin Türkiye'yi AB'ye daha da yaklaştırdığını ifade eden Şimşek, ''AB'nin üyelik ve reformlar için desteklemesi Türkiye'nin yanı sıra uzun dönemde AB'nin de çıkarına. AB'nin sağlam bir ortağa ihtiyacı var'' yorumunu yaptı.

Nüfusuna oranla en çok yabancının yaşadığı ülkelerden Almanya örneğinden sığınmacı krizinde nasıl ders alınabileceği yönündeki soruyu yanıtlayan Şimşek, sığınmacıların geçici olarak Türkiye'de bulunduklarını düşünmemek gerektiğini söyledi.

Şimşek, Türkiye'nin sığınmacılar için elinden gelen her şeyi layıkıyla yapmaya çalıştığını anlatarak, "Benim ülkem Suriyeli sığınmacılar için çok şey yapıyor ve hiç kimse yardıma gelmese dahi buna devam edeceğiz. Çünkü, bu bizim ahlaki yükümlüğümüz" ifadesini kullandı. Şimşek'in bu sözleri katılımcılardan büyük alkış aldı.

"BM YETKİLİLERİ GÖZLERİNE İNANAMADI"

Bireysel bazda bazı kötü olayların her yerde yaşanabileceği belirten Şimşek, buna karşın Türkiye'deki sığınmacı kamplarının en yüksek standartlara sahip olduğunu vurguladı ve "Kampları ziyaret eden BM yetkilileri gözlerine inanamadı." dedi.

"RUSYA İLE YAPICI İLİŞKİLER GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Türkiye'nin başta Rusya olmak üzere komşularıyla son dönemdeki ilişkileriyle ilgili bir soru üzerine Şimşek, Rusya'yla yaşanan sorunların düşmanca bir tutumdan kaynaklanmadığına vurgu yaptı.

"Biz Rusya'yı önemli bir ticari ortak olarak, çok önemli bir komşu olarak gördük ve görmeye devam ediyoruz." diyen Şimşek, şöyle devam etti:

"Rusya ile yapıcı ilişkiler geliştirmek istiyoruz. Bizim Suriye-Türkiye sınırında Rusya ile bir sorun yaşandı ama o sorun Rusya'ya yönelik bir hasmane tutumdan kaynaklanmıyor. Dolayısıyla Rusya inşallah zamanla bunu bu şekilde görecek. Rusya'nın Türkiye'ye ihtiyacı var, Türkiye'nin de Rusya'ya ihtiyacı var."

Şimşek, aynı şeyin Mısır ve diğer komşular için de geçerli olduğunu belirterek, Türkiye'nin bölgenin tamamında istikrar sağlanması istediğini anlattı. Türkiye'nin hiçbir ülkenin içişlerine karışmak gibi bir niyeti olmadığının altını çizen Şimşek, "Ancak Türkiye tabii ki kendi ulusal güvenliği için çevresinde olup bitenlere de tamamen kayıtsız kalamaz." ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ülkemle gurur duyuyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN