Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dokunulmazlık maratonu önümüzdeki hafta başlıyor

Dokunulmazlık maratonu önümüzdeki hafta başlıyor

AK Parti dokunulmazlık teklifini önümüzdeki hafta Meclis’e getirecek. AK Parti, gizli oylamada firelerin önlenmesi için, vekillerinden oylarının ne olduğu anlaşılacak şekilde kullanmasını isteyecek

AK Parti'nin Meclis Başkanlığı'na sunduğu dokunulmazlıklar ile ilgili anayasa değişikliğine muhalefet partileri ve 'den destek geldi. Bu destek ile birlikte değişikliğin görüşmeleri hızla yapılacak. Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, teklifi önümüzdeki hafta komisyon gündemine alıp görüşeceklerini bildirdi. Teklifin, nisan ayının son haftası Meclis Genel Kurul gündemine alınması bekleniyor. vize muafiyeti kapsamında yapılması gereken düzenlemelerin tamamlanmaması halinde ise mayıs ayının başına bulabileceğine dikkat çekiliyor.

OYLAMA TARTIŞMASI
CHP ve MHP'nin desteği ile birlikte teklife verilen destek 489 oya ulaşıyor. Bu da 367'nin bulunması, değişikliğin referanduma gerek kalmadan büyük bir rahatlıkla kabul edilmesi anlamını geliyor. Ancak, daha önceki dönemler anayasa değişiklik tekliflerine parlamentoda bulunan siyasi partiler destek vereceklerini açıkladıkları halde gizli oylamada büyük fireler çıkmıştı. AK Parti'nin, gizli oylamadaki firelerin önlenmesi için "milletvekillerinin oyunun rengi anlaşılacak" şekilde oy kullanılmasını önermeyi planladığı bildirildi. AK Parti, böylece muhalefetin "Biz de fire yok, AK Parti oy vermedi" gibi iddialarını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

CHP'DE FİRE BEKLENTİSİ
CHP dokunulmazlık teklifinin Genel Kurul'a geldiğinde oylamada fire bekliyor. Haklarında dokunulmazlık tezkeresi olan vekiller ve bazı milletvekillerinin oylamada destek vermemesi bekleniyor. Kulislerde anayasa değişikliğiyle ilgili grup kararı alınamaması ve oylamanın gizli yapılacak olmasının da CHP'deki fireleri artıracağı dile getiriliyor. CHP'de, Eren Erdem'in ardından Sezgin Tanrıkulu da dokunulmazlık teklifine hayır oyu kullanacağını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokunulmazlık maratonu önümüzdeki hafta başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN