Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küstah komedyene yargı yolu açıldı

Giriş Tarihi: 16.4.2016
Küstah komedyene yargı yolu açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mizah adı altında hakaret eden Alman komedyen Böhmermann hakkında dava açılabilmesi için gerekli izni Alman hükümeti verdi. Başbakan Merkel, “Son sözü yargı söyleyecek” dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, ZDF kanalındaki "Neo Magazine Royale" isimli programında okuduğu şiirle hakaret eden Alman komedyen Jan Böhmermann hakkında Alman hükümeti kararını verdi. Başbakan Angela Merkel 'nin 8 Nisan'da yaptığı resmi başvuruyu incelediklerini kaydederek, hükümet ortakları arasında görüş ayrılıkları olmakla birlikte, oylamada başvuruya izin verilmesinin kararlaştırıldığını söyledi. Merkel, Böhmermann hakkında, Alman Ceza Yasası'nın 103'üncü maddesinde düzenlenen "yabancı ülkelerin temsilcilerine hakaret" suçundan soruşturma açılması ve yargılanabilmesi için yargıya yetki vereceğini açıkladı. Son sözü hükümetin değil, bağımsız yargının söylemesi gerektiğini belirten Merkel, "Hukuk devletinde şahsi hak ve basın ve sanat özgürlüğüne karşı diğer hususları değerlendirmek hükümetin değil, mahkemelerin işidir" dedi. Merkel, "'den de temel değerler, ifade özgürlüğü, sanat ve basın özgürlüğüne uymasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

5 SORUDA BÖHMERMANN KRİZİ

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Oy eşitliğinden dolayı Şansölye Merkel'in oyu, kararı belirledi" dedi.

, Böhmerman hakkında dava açılması için sözlü nota vermiş, Merkel metnin kasti biçimde kırıcı olduğunu söylemişti.

Konuyla ilgili Alman Ceza Kanunu'nun 103'üncü maddesinde, 3 yıl hapis cezası öngörülüyor. Şahsi hakareti düzenleyen 185'inci maddeden suçlu bulunması halinde Böhmermann, 1 yıl hapis cezasına çarptırılacak. Hakaretin iftira niteliğinde olması durumunda da 5 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

MERKEL 23 NİSAN'DA TÜRKİYE'YE GELİYOR

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 23 Nisan'da Türkiye'ye geliyor. Merkel, doğrudan Gaziantep'e uçacak, oradan da Kilis'e geçerek, burada sığınmacılara yönelik yapılan kamp, okul ve hastane gibi tesislerde incelemelerde bulunacak. Merkel'e ziyaretinde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans eşlik edecek.

'TAAHHÜDÜ İMZALAMADI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yetki verdiği Avukat Michael Hubertis von Sprenger, "Böhmermann, göndermiş olduğumuz 'Şiiri bir daha okumayacağına' dair taahhüdü imzalamadı. Artık mahkemeye gitmekten başka çaremiz yok. Amaç küfür içeren şiirin bir daha tekrarlanmaması ve yasaklanması" diye konuştu.

'CUMHURBAŞKANINA MİLLETİMİZE DE HAKARET HAKARETİR'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik: Kuşkusuz doğru bir karar. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na yapılan bir hakaret, Cumhurbaşkanı milletimizi ve Türkiye Cumhuriyeti devletini temsil ettiği için milletimize ve devletimize karşı yapılmış bir saygısızlıktır. Bu söz konusu şahsın o kanalda ortaya koyduğu ifadeler, kesinlikle eleştiri değil, hakaret kastıyla ortaya konulmuştur.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ: Demokrasilerde eleştiri vardır, tenkit vardır, hakaret yoktur. Merkel'in yaptığı doğru tavırdır. Dünyanın sulha ihtiyacı var. 9 seçim kazanmış, bir partinin genel başkanlığını yapmış, yüzde 52 oyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı'na kimsenin hakaret etme hakkı yok. Merkel'in tavrı diğer hukuk adamlarına ders olsun. Almanya köklü bir devlet, Merkel'i kutluyoruz.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya: Bir Alman'ın Türkiye Cumhurbaşkanı'na karşı işlediği hakaret suçu öncelikle Alman ceza hukuku sistemini ilgilendiren bir durumdur. Almanya Başbakanı'nın, mevzuat gereği varlığı zorunlu izin verme yetkisini kullanacağını beyan etmesi anlamlıdır. İşin bundan sonrası Alman sisteminin yargısal işleyişine kalmıştır. Temenni ediyorum ki düşünce özgürlüğü kılıfına bürünmüş hakaret yolu artık denenmez.

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz: Doğru ve yerinde bir karar. Alman komedyenin yaptığı yanına kâr kalmamalıydı. Yargının hızla karar vermesini bekliyoruz.

BÖHMERMANN KARARI ALMANYA'YI İKİYE BÖLDÜ

Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) Meclis Grup Başkanı Volker Kauder: (Türkiye'yi eleştiren bir isim ama...) Hicivde her şey yapılabilir, ancak her hakaret hiciv değildir. Sınırlara hukuk içinde karar verilecek. Hükümet çok doğru karar verdi.

Sosyal Demokrat Parti Federal Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann: Hicve 'yabancı devlet başkanına hakaret' suçundan cezai takibat, modern demokrasiyle uyumlu değildir.

Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir: Türkiye'nin isteği üzerine Böhmermann'a özel bir dava açılması kararından memnun değilim.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zafer Sırakaya: Cumhurbaşkanı ve Türk toplumuna bir hakaret vardı. Hukukun en iyi kararı vereceğine güvenimiz tam.

Almanya Türk Toplumu Eş Başkanı Gökay Sofuoğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan süreci kişisel olarak zaten yürütecekti. Bu şekilde olması devlet krizinin önüne geçti.

Almanya'daki Türk Vatandaşları Konseyi Başkanı Yaşar Bilgin: Olay iki toplumu günlerdir gerdi. Konunun yargının önüne gitmesi iyi oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küstah komedyene yargı yolu açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN