Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokratik temizlik

Başbakan Yardımcısı Elvan, yasa değişiklikleri konusunda bilgi verdi: Antidemokratik bütün uygulamalara baktık ve ayıkladık. Paketimiz

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Demokratik temizlik
Tarihi reformlara imza atan hükümet, 7 bin 18 yönetmelik, 856 kanun ve 79 kanun hükmünde kararnameyi taradı ve antidemokratik hükümleri tek tek ayıkladı. Bir yandan sivil, çoğunlukçu ve demokratik sivil anayasa yapmak için çalışma yürüten hükümet diğer yandan ise yasa ve ikincil mevzuatta temizlik operasyonunun sonuna geldi. Bu kapsamda demokratik hukuk devletiyle bağdaşmayan mevzuatlar yürürlükten kaldırılıyor. Darbe dönemlerinde yapılan düzenlemeler de tek tek incelendi. SABAH'a konuk olan Başbakan Yardımcısı Lütfü Elvan, ayıklamayı sadece darbe dönemiyle sınırlı tutmadıklarını belirterek, "Antidemokratik bütün uygulamalara baktık ve ayıkladık. Paketimiz . Seçim Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu, YÖK, noterler, avukatlık kanunlarına ilişkin bir yıllık bir takvim öngördük. Ancak bunu mükerrerlik olmaması için bu pakete koymadık. Onlar da zaten değişiyor. Elvan, temizlenecek başlıklara ilişkin şu örnekleri verdi:
1927'de çıkan bir yasaya göre vatandaşların evlerine asılı olan Osmanlı tuğra, kitabe ve armalarını sökmeleri gerekiyor. Bu yasal zorunluluk ortadan kalkıyor.
Darbe yasalarıyla meslek odalarına getirilen kısıtlamalar kaldırılıyor. Barolar Birliği, Eczacılar Odası, Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği, Veteriner Hekimleri Birliği üyelerinin yurt dışında toplantılara katılması için bakanlıktan onay almaları zorunluluğu bulunuyor. Bu düzenleme de son buluyor.
Stajyer avukatların ahlak durumuna ilişkin olarak baroya kayıtlı iki avukattan yazı alması gerekiyor. "Ahlaklıdır" yazısı alma zorunluluğu sona eriyor.

Başbakan Yardımcısı Lütfü Elvan, SABAH'ı ziyaret etti. Elvan SABAH Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Parlamento Şefi Zübeyde Yalçın, Ekonomi Muhabiri Hazal 'in sorularını yanıtladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokratik temizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN