Roman çocuğa sanat eğitimi

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Roman çocuğa sanat eğitimi
Hükümet, eğitim, ve sosyal yardımlara erişimde zorlanan, toplumun dezavantajlı grupları arasında yer alan Roman vatandaşlar için "açılım" niteliğinde adımlar atacak. Aile ve Sosyal Politikalar, Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıklarının yürüttüğü, "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi İçin Teknik Destek Projesi"nin detayları netleşti. Roman çocukların öncesi ve ilkokula erişimi sağlanacak. Darbuka, klarnet gibi müzik aleti çalana güzel sanatlar lisesi yolu açılacak.

12 PİLOT İL BELİRLENDİ
Projeler 12 ilde pilot çalışma olarak yürütülecek. Bu iller İstanbul, Ankara, Adana, Balıkesir, Hatay, , Eskişehir, İzmir, Kırklareli, Manisa, Mersin ve Tekirdağ olarak kaydedildi.

ROMAN ARABULUCULAR
Faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için projenin yürütüldüğü illerde 20 "Sosyal Hizmet Koordinasyon Birimi (SHKB)" diye adlandırılan çalışma grupları oluşturulacak. Her bir grup için bir Roman arabulucu istihdam edilecek. Roman arabulucular başvuruların ardından belirlenecek. Arabulucuların rehberliğinde Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı mahallelerde çalışmalar başlatılacak. Ailelerin örf, adet ve geleneklerine hâkim arabulucular, projelerin uygulanmasına yardımcı olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Roman ailelere sosyal yardımları üstlenecek. Aileler, "Şartlı Nakit Transferi"nden yararlandırılacak. Milli Eğitim Bakanlığı çocuklarının okul öncesi ve ilkokul eğitimine erişimini sağlayacak. Sağlık Bakanlığı, Romanların sağlığını takip edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roman çocuğa sanat eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN