Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HDP'lileri dokunulmazlık korkusu sardı!

Dokunulmazlıkların kaldırılması için fezlekeler Meclis’e gelince PKK'ya destek veren ve taziyelerine katılan HDP’li vekillerin kimyası bozuldu.

Giriş Tarihi: 19.4.2016 11:41 Güncelleme Tarihi: 19.4.2016 12:02
HDP'lileri dokunulmazlık korkusu sardı!

Terör örgütü PKK'nın Meclis'teki temsilcisi HDP, dokunulmazlıkla ilgili anayasa değişikliği teklifinin Meclis Genel Kurulu'na gelmesinden büyük rahatsızlık duyuyor. Kimyası bozulan HDP, 'yi tehdit ederek oylamanın 367'ye ulaşmasını engellemeye çalışıyor. PKK'nın ise dokunulmazlıkların kaldırılmasından memnun olduğu iddia edildi.

PKK'LILARIN TAZİYE ÇADIRI HAKKINDA SORUŞTURMA!

Nevruz kutlamalarında büyük hüsran yaşayan HDP'nin sine-i millete dönme girişimlerinin de sonuçsuz kalması, 'ı kara kara düşündürüyor. Bu hafta içerisinde Meclis Genel Kurulu'na gelmesi planlanan dokunulmazlıkla ilgili anayasa değişiklik teklifi başta Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP'nin huzurunu kaçırdı. Dokunulmazlıkların kaldırılmasının başkanlık sistemine "evet" deme anlamına geleceğini ileri süren HDP'liler, CHP'yi tehdit ederek oylamanın 367'ye ulaşmasını engellemeye çalışıyor.HDP'Yİ DOKUNULMAZLIK KORKUSU SARDI

Konunun ilk defa gündeme geldiği seçim dönemlerinde "Dokunulmazlıklar kaldırılsın" resti çeken HDP, konunun fiiliyata geçmesi karşısında ise büyük bir korkuya kapıldı. AK Parti Hükümeti'ni ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı alan açıklamalar yapan HDP'liler, dokunulmazlıkların Başbakanlık sistemiyle alakalı olduğunu iddia ediyor.

HDP'Lİ TUBA HEZER HAKKINDA SORUŞTURMA

CHP'nin AK Parti'nin teklifine "evet" demesi karşısında şaşkınlık ve korku yaşayan HDP, "Dokunulmazlık başkanlık hamlesidir. Halkın bize verdiği mazbatayı Erdoğan'a yırttırmayacağız" diyerek tehditler savurdu. HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Meclis'te büyük bir direniş göstereceklerini iddia ederek, sokakları hareketlendireceklerini iddia etti. Kürkçü, "Diktatörlüğün gerçekleşebilmesi için HDP'nin iskemlelerinin boşaltılmasına ihtiyacı var. Kimse sessiz kalmamızı, tartışmaları izlememizi beklemesin" dedi.YÜKSEKDAĞ'DAN HADDİ AŞAN SÖZLER

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise en son yaptığı açıklamada, "13 yıllık iktidarın diktatörlüğünü inşa ediyorlar. Parlamentoya darbe yapıyorlar. Ne zaman bizi tasfiye etmeye kalktıysa kendileri tasfiye oldular" ifadeleriyle, AK Parti Hükümeti'ni hedef aldı. Sivil darbe yapıldığını savunan Yüksekdağ, HDP'nin bütün teşkilatlarıyla karara direneceğini söyledi. Partililerin gerekirse şiddete başvurabileceğini işaretini veren Yüksekdağ, kendilerinin cezaevlerine gönderilmesi durumunda, sokakların ısınacağını tehdidini savurdu.


SİNE-İ MİLLET PLÂNLARI SUYA DÜŞTÜ

Dokunulmazlıkların kaldırılması durumunda daha önce "sine-i millete döneriz" açıklamaları yapan HDP'lilerin, Nevruz kutlamaları sonrası bu planlarından da vazgeçtikleri belirtiliyor. 21 Mart'ta Diyarbakır'da yapılan Nevruz etkinliğine Kürt halkının itibar etmemesi ve alanın boş kalması HDP'nin sine-i millet planını da boşa çıkardı.

PKK, DOKUNULMAZLIKLAR SONRASI DURUMA HAZIRLANIYOR

Öte yandan terör örgütü PKK'nın HDP'nin içine düştüğü bu durumdan ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından oluşacak siyasi atmosferden memnun olduğu iddia ediliyor. 7 Haziran seçimlerinde HDP isminin PKK'nın önüne geçmesinden Kandil yöneticileri rahatsız olurken, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla birlikte Demirtaş gibi ismi öne çıkan siyasetçilerin geri plana itilmesi, örgütün çıkarına olduğu kaydediliyor. HDP'lilerin Meclis'ten uzaklaştırılmasını kendilerine şiddet için bahane olarak kullanmayı planlayan PKK, bu yolla Kürt halkının temsilcisinin örgüt olduğu propagandası yapacağı ifade ediliyor. Kandil'in, dokunulmazlıklarla ilgili olumsuz bir açıklama yapmaması da dikkatlerden kaçmadı.

DENİZE DÜŞTÜ YILANA SARILDI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Muş İl Başkanlığı 1. Olağanüstü Kongresi'nde yaptığı konuşmada, dokunulmazlıkların kaldırılması konusuna değinerek, "Öyle dokunulmazlık tehditlerine falan pabuç bırakacak bir parti değiliz biz" derken diğer taraftan CHP'den destek istedi.

CHP'YE DOKUNULMAZLIK TEHDİDİ

CHP'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek vermesini de eleştiren Demirtaş, "Ana muhalefet partisi tarihe şöyle geçer onu unutmasın. Dokunulmazlığımız kalkarsa, 'AKP kaldırdı' demeyecekler, 'CHP kaldırdı' diyecekler. Çünkü CHP'nin oyları olmadan AKP'nin ve MHP'nin oyları yetmiyor. İzleyeceğiz bakalım kaç CHP milletvekili bu suça ortak olacak! Çünkü dertleri HDP'li vekiller" dedi.

Kaynak: Yeni Akit

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'lileri dokunulmazlık korkusu sardı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN