Tarihi zafer Paralel’i rahatsız etti

Giriş Tarihi: 19.4.2016 09:32 Güncelleme Tarihi: 19.4.2016 10:19
Tarihi zafer Paralel’i rahatsız etti

İngilizler’e karşı 1916’da kazanılan ve ’ya üye olduktan sonra bayram olmaktan çıkarılan Kut-ül Amare zaferinin 100. yılında yeniden kutlanması, Paralel Yapı emrindeki medyada rahatsızlığa yol açtı.

Tarihin tozlu sayfaları arasında kaybolan önemli zaferlerimizden birisi daha gün yüzüne çıkıyor. 1952'ye kadar ' Geçilmez' sözü kadar önem verilen ve Osmanlı'nın Batı'ya karşı kazandığı son büyük zafer olan ama 'nun unutturduğu 'Kut-ül Amare', 100. yıl dönümünde yeniden kutlanarak genç nesillere anlatılacak. Ancak bu tarihi zaferin genç nesillere anlatılacak olması bazı kesimleri rahatsız etti. Özellikle Paralel Yapı emrindeki bazı basın organları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu kutlamasından rahatsızlık duyduğunu aleni olarak sayfalarına taşıdı. Kutlamaları 23 Nisan ile mukayese eden Paralel medya, zaferin mimarlarından Nurettin Paşa'yı da Atatürk muhalifi ve şeriatçı olmakla suçladı.

İNGİLİZ ORDUSU İMHA EDİLDİ

I. Dünya Savaşı, Osmanlı'nın yıkılmasıyla sonuçlansa da içinde Türk ordusunun sayısız zaferini barındırıyordu. Nasıl ki Çanakkale Zaferi, Rus İmparatorluğu'nun çökmesine neden olduysa; 29 Nisan 1916'daki Kut-ül Amare Zaferi'nde de koca bir İngiliz Ordusu imha edilmiş, İngiliz ordusunun generali Towshend ise 13 bin İngiliz askeriyle birlikte teslim olarak hayatını kurtarabilmişti. Türkiye'nin 'ya üye olmasının ardından İngilizlerin isteğiyle bu zafer, 1952'de bayram olarak kutlanmaktan çıkarılmış ve yeni nesiller artık bu zaferden habersiz yetişmişti.

Star

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi zafer Paralel’i rahatsız etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN