Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Benzer suçlar için caydırıcı bir etki yapacaktır'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'daki bazı öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan sanığa mahkemece 508 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine ilişkin, "Yargının verdiği karar somut bir olaya ilişkin bir karardır. Ama bu kararın ortaya çıkması, sanığın aldığı ceza bundan sonra benzer suçlar için caydırıcı bir etki yapacaktır." dedi.

Giriş Tarihi: 20.4.2016 20:59 Güncelleme Tarihi: 20.4.2016 22:07
'Benzer suçlar için caydırıcı bir etki yapacaktır'

Bozdağ, çeşitli ziyaretlerde bulunmak için geldiği 'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, bir gazetecinin 'da bazı öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan sanığa 508 yıl 3 ay hapis cezası verildiğini hatırlatması üzerine, Karaman'daki olayın kabul edilemez bir olay olduğunu söyledi.

'TOPLUMSAL BİLİNCİN DE YÜKSEK OLMASI LAZIM'

Mahkemenin sanığa verdiği cezaya değinen Bozdağ, "Yargının verdiği karar somut bir olaya ilişkin bir karardır. Ama bu kararın ortaya çıkması, sanığın aldığı ceza bundan sonra benzer suçlar için caydırıcı bir etki yapacaktır. Ama sadece cezaların caydırıcılığı bu konuda yetmez. Aynı şekilde toplumsal bilincin de yüksek olmasında son derece büyük önem arz etmektedir. Kol kırılır yen içinde kalır anlayışı ile işlenen suçlar, ahlaksızlıklar, çirkinlikler konusunda sessiz kalmamalıyız. Kim yanlış yapmışsa, suç işlemişse, böylesine bir eylemde bulunmuşsa bunları mutlaka hukuka teslim etmeliyiz, yargıya çıkarmalıyız, hesap vermesini sağlamalıyız ki bu tür ahlaksızlar böyle hadiselerin gizli kalmasından cesaretlenerek yeni ahlaksızlıklar, yeni suçlar işlemesinler." diye konuştu.

BEKİR BOZDAĞ: TALİMATLAR YERİNE GETİRİLİR

'UMARIZ BÖYLE HADİSELER BİR DAHA OLMAZ'

Bozdağ, bu tür konularda işin üzerini açmaya, hukuka, yargıya bu tür ahlaksızlıkları, suçları işleyenleri çekinmeden teslim etmeye ihtiyaç olduğunu dile getirerek, "Umarız böyle hadiseler bir daha olmaz. Ama olduğu da mutlaka işin üzerini açmak, hukuka hesap vermesini sağlamak hepimizin üzerine düşen vazifedir. Ayrıca böyle hadiselerin olmaması için pek çok alınması gereken başka tedbirleri de elbette hükümet olarak biz aileler, hepimiz almamız gerekir." ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin davanın kısa sürede sonuçlandığını söylemesi üzerine de Bozdağ, "Bu mahkemenin takdiridir. Mahkeme dosyayı tekemmül etmiş olduğunu gördüğü zaman böyle bir karar verebilir. Hepimiz bu konuda mahkemenin takdirine saygı duymamız gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Benzer suçlar için caydırıcı bir etki yapacaktır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN