Emine Erdoğan: Bir avuç sevgi sayesinde hala ayakta

Giriş Tarihi: 20.4.2016 23:02 Güncelleme Tarihi: 21.4.2016 00:37
Emine Erdoğan: Bir avuç sevgi sayesinde hala ayakta

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan özgürlüğe kaçış belgeseli’nin galasına katıldı.

Cumhurbaşkanı'nın eşi Emine Erdoğan, 'de yaşanan insanlık dramını ve 'nin lilere gösterdiği misafirperverliği konu edinen Özgürlüğe Kaçış Belgeseli'nin gala gösterimine katıldı. Kızılay'ın ev sahipliğini yaptığı program, Ankara Palas'ta gerçekleştirildi. Türk Kızılay'ı Genel Başkanı Kerem Kınık'ın konuşmasının ardından başlayan gösterim, 55 dakika sürdü. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini anlatan belgesel, İstanbul, İzmir, Hatay, Kilis, Antep, Urfa ve Suriye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan mültecilerin gündelik hayatına ve ülkelerine olan özlemlerine odaklanıyor.

Emine Erdoğan katıldığı galada şu açıklamaları yaptı;

Böylesine duygulu ve hüzün dolu bir seyirden sonra kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir noktadayız. Hepimizin ruhunda derin izler bırakan bir belgesel izledik. Aslında insanlığımızı seyrettik!''KALBİMİZDEKİ ŞEFKATİ VE SEVGİYİ TARTTIK''

Filistinli şair Mahmut Derviş'in dediği gibi, 'kalbi olanların çok az olduğu bu yitik çağda, hüzünlenmek bir ayrıcalıktır!' Biz de hüzünlendik!

Suriye'de beş yıldır yaşanan insanlık dramı karşısında ruhlarımızla yüzleştik. Kalbimizdeki şefkati, merhameti ve sevgiyi tarttık.

EMİNE ERDOĞAN ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ BELGESELİ'NDE KONUŞTU
''ADRESSİZ, KİMLİKSİZ KALMAYI HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ''

Dünya gerçekliğinin, üzerimize kabus gibi çöktüğü bir zamanda yaşıyoruz. Suriye'de beş yıldır sürmekte olan savaşın ağır yükü, çocukların omuzunda, kadınların sırtında taşınıyor. Suriye semalarını, çocuk uçurtmaları değil, savaş uçakları işgal etmiş durumda! Şam'da, Halep'te, Kobani'de, gökkuşağının yerini çoktandır barut dumanları almış.

Hiç düşündünüz mü, hiç hissettiniz mi böyle bir gökyüzünün altında yaşamayı? Arkanıza bakmadan, evinizden, yurdunuzdan ayrılmanın ne demek olduğunu? Vatanından bir bitki gibi sökülüp atılmayı? Adressiz, kimliksiz kalmayı hiç düşündünüz mü?''BİR AVUÇ SEVGİ SAYESİNDE HALA AYAKTA''

Ayrılığın, özlemin, vatan hasretinin ağır yükünü, Ruha'nın omuzlarına bırakan dünya siyaseti, ne yazık ki bizi hergün insanlığımızla yüzleştiriyor. Anaları evlatlara hasret bırakan, kardeşi kardeşe düşman yapan bu zalim dünya, neyse ki bir avuç sevgi sayesinde hala ayakta! Ruha'yı bize evlat kılan da bu sevgi değil mi? Türkiye'yi onlara yurt yapan da bu şefkat değil mi?

Ülkemizde yaşayan Suriyeli ve Iraklı bütün misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bizleri, insan kalma gayretine memur ettikleri için!

Onlara kucak açan ülkemin güzel insanlarına, kurumlarına şükranlarımı sunuyorum. Hepimize dünyanın en cömert ülkesi olma onurunu yaşattıkları için!

Suriye savaşının acı hatıralarını hafızaya dönüştüren 'Özgürlüğe Kaçış Belgeseli'nin yapımcılarına teşekkür ediyorum. Bizlere böylesine bir insanlık dersi hazırladıkları için!

Son olarak Ruha'ya teşekkür ediyor ve ona seslenmek istiyorum; Vatan sadece doğulan yer değildir. İnsanlığın kardeş olduğu, sevginin, merhametin paylaşıldığı her yer vatandır. Zaten hepimiz dünyada bir gurbetçi değil miyiz?!

Özlediğin kardeşin, amcan, sadece adını bildiğin yeğenin Şadi ile kavuşmak, belki de hiç ummadığın kadar yakındır! Vatanına döneceğin güne kadar bizim emanetimizsin!...

Hepinizi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

"Sevginin, merhametin paylaşıldığı her yer vatandır"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Erdoğan: Bir avuç sevgi sayesinde hala ayakta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN