Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Himmet adıyla haraç şifreleri...

’daki himmet operasyonunda, Paralel örgütün kenti 3 bölgeye ayırdığı ve işadamlarını şantajla korkutup himmete zorladığı belirlendi

Giriş Tarihi: 20.4.2016
Himmet adıyla haraç şifreleri...
'da 2 gün önce yapılan 50 milyon liralık himmet operasyonu, FETÖ/PDY'nin yeni bir yöntemini ortaya çıkardı. Himmet için İstanbul'u şifreli olarak A, B ve C diye bölgelere ayıran örgütün, kamudaki üyelerini kullanarak işadamlarını ve esnafı şantajla korkutup himmete mecbur ettiği belirlendi. Bazı işadamları ise ikbal beklentisiyle örgüte katıldı. İşte detaylar:
Maltepe, Pendik ve Bahçelievler Bank Asya şubelerinde sahte ve eksik evrakla 16 gizli hesap açılmış. Himmet için de bu gizli hesaplar üzerinden kasa kiralanmış. Şifreli çek ve senetler bu kasalardan çıktı.

AYDA 2 BİN LİRA HİMMET...
FETÖ operasyonlarında gözaltına alınan bazı itirafçılar, bu şifrelerle ilgili bilgi verdi. Buna göre; 3 haneli şifrenin ilk hanesi, himmetin hangi bölgeden geldiğini gösteren kod. Örgüt, İstanbul'u himmet toplamak için 3 bölgeye ayırmıştı. Diğer kodlar ise himmetin kimden, ne amaçla geldiğini gösteriyordu. Örgüt, himmet verenleri numaralandırıp liste tuttu.
şirketi Dumankaya'dan aylık kişi başı 2 bin lira alınıyordu. Himmetlerin karşısında ise bağış kodu yazılıydı. Kurban, burs, adak, zekat, fitre ve iftar yemeği himmetleri "bağış" olarak kodlanıyordu.
Himmet her ay sürekli olarak aynı şahıs ve şirketlerden alınıyordu. Polise göre bu bir zorlamanın göstergesi. Arkasında ise örgütün maliye, belediyeler, vergi daireleri gibi kamu kurumlarına yerleştirdiği üyeleri var.

'HAYATIMI ÇALDILAR'
FETÖ/PDY'ye yönelik 50 milyon liralık himmet operasyonunun fitilini ateşleyen işadamı Zengin'in ifadeleri, örgütün insanları nasıl haraca bağladığını ortaya koydu. Son operasyona zemin hazırlayan şikâyet dilekçesinin sahibi işadamı Zengin, özetle şunları anlattı: "2000'li yılların başı itibariyle 10 yıl himmet topladım. Daha sonra hesabı geri almak istedim. 1 milyon 62 bin liramın bulunduğu hesabım boşaltıldı. 2012'de örgütten koptum. Hayatımın, geleceğimin teminatı 1 milyon 62 bin liramı çalanlardan şikâyetçiyim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Himmet adıyla haraç şifreleri...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN