Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hüseyin Kocabıyık darbecileri kızdırdı!

28 Şubat sürecinin darbeci paşaları geçmişte olduğu gibi yine tehdide başvurdu. Dün Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden 28 Şubat Davası'nın duruşmasına katılan sanık emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, müşteki tarafın bayan avukatını tehdit etti. Tanık sıfatıyla duruşmaya katılan dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu ’in danışmanı AK Parti Milletvekili Hüseyin Kocabıyık’ın tarihi sözleri darbeci paşaları rahatsız etti.

Giriş Tarihi: 20.4.2016 09:38 Güncelleme Tarihi: 20.4.2016 11:17
Hüseyin Kocabıyık darbecileri kızdırdı!

Tansu 'in 28 Şubat sürecindeki danışmanı AK Parti Milletvekili Hüseyin Kocabıyık'ın tanık sıfatıyla ifade verdiği sırada sanıklardan ve müdafi avukatlarından sürekli müdahale geldi. Bayan müşteki avukatın uyarısından rahatsız olan Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan önce 'terbiyesiz' hakaretinde sonra ise el işaretiyle tehditte bulundu. Tehdidin ardından dışarı çıkmaya çalışan ve bu sırada yine müşteki avukatlara yönelik, "Haydi dışarı gel, hesaplaşalım" sözlerini sarfetti.

DARBECİ PAŞALAR GAZETECİYİ DARPETMEK İSTEDİ

5. Ağır Ceza Mahkemesi başkanının verdiği arada aralarında Çevik Bir'in de bulunduğu grupla hareket ettiği sırada bir gazetecinin Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan'a yanaşarak, "Mahkeme salonunda müşteki avukatlarını tehdit etmenizin nedeni nedir?" sorusu üzerine Çevik Bir'in koruması olduğu iddia edilen kişiyle birlikte Abdullah Kılıçarslan'ın soru soran gazetecinin üzerine yürüdükleri ve kamerasının elinden alınarak darpedilmek istediler.

HÜSEYİN KOCABIYIK'IN İFADELERİ

28 Şubat Davası'nda "tanık" olarak dinlenen, dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in danışmanı, AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, "28 Şubat" döneminde 'deki 100 liranın 86 lirasının faize gittiğini, o günkü büyük şirketlerin gelirlerinin yüzde 95'inin faizden oluştuğunu belirtti.

"KOÇ HOLDİNG KARŞI ÇIKIYORDU"

Hüseyin Kocabıyık, "Gümrük Birliği'ne karşı çıkan holdingin" hangi holding olduğu yönündeki soru üzerine, "Önemli bir meseledir, bana her soruyu sorabilirsiniz. Ben de açık yüreklilikle herhangi bir zihni kısıtlamaya gitmeden cevap verebilirim. En başta Koç Holding ve onun etrafında kümelenmiş birtakım sermaye çevreleri bunu istemiyorlardı" dedi.

"ÇEVİK BİR ÇİLLER'DEN ZAM İSTEDİ"

Kocabıyık ifadesinde, sanıklardan Genelkurmay eski 2'nci Başkanı Çevik Bir'in Çiller'i telefonla arayıp, "Askerlerin de maaşlarına zam yapın, yoksa bildiri yayımlarız" dediğini ileri sürdü. Çevik Bir bu iddiaları reddetti.

"DOĞAN MEDYASI, HÜKÜMETİ BİLİNÇLİ SIKIŞTIRIYORDU"

Kocabıyık, "hükümet yoluna devam ederken, özellikle Aydın Doğan medyasının, bilinçli olarak sıkıştırmaya başladığını" bildirdi. O günlerde herkesin, "ışıkların yanıp yapmadığına bakmak için" Genelkurmay Başkanlığı'nın önünden geçtiğine işaret eden Kocabıyık, "Böyle bir algı oluşturulmuştu. Silahlı kuvvetlerin önüne laiklik, irtica vesaire ile örülü bir projeksiyon koymuşlardı. Ama askerlerimizden o gün, bu işe bulaşanlar, bilsinler ki açık şekilde kullanıldılar" dedi.

DARBENİN BEDELİ

28 Şubat'ın Türkiye'ye verdiği ekonomik zararlarına da değinen Hüseyin Kocabıyık, "Bu darbenin 291 milyar bedeli olmuştur" dedi.

"DÜZGÜN KONUŞ HADDİNİ AŞMA!"

Kocabıyık, 28 Şubat darbesini yapanların Türk milletine iki bakımdan büyük kötülük ettiklerini dile getirerek,
"Terör örgütü o günlerde yine vardı fakat o dönemlerde terör örgütü asla bir taban tutamadı, orada. Partileri vardı, oy oranı da yüzde 3 buçuğu geçemiyordu. Siyasi Kürtçülük, etnik siyaset orada taban bulamıyordu" değerlendirmesinde bulundu. Sözlerinin devamında bunun "nedenini" açıklarken, "Sayın generallerin kafaları karışabilir, sosyolojiyi falan pek sevmezler ama..." diyen Kocabıyık'a, bazı sanık ve avukatları, "Haddini aşma, düzgün konuş, şov yapma" ifadeleriyle tepki gösterdi.

"RP KAPATILINCA PKK ORAYA CUK DİYE OTURDU!"

Beyanına devam eden Kocabıyık, 28 Şubat öncesinde RP'nin Van, Ağrı, Diyarbakır, Muş gibi illerde belediye başkanları olduğunu ve siyasi Kürtçülüğün gelişemediğine dikkati çekerek, "28 Şubat RP'yi tasfiye etti, siyasi alan boşaldı, PKK o arazinin üstüne cuk diye oturdu. RP'ye hayatımda bir gün oy vermiş biri değilim, yakınlık da duymadım. RP'nin tasfiyesi, bugün önümüze bir büyük tehdit olarak çıkan siyasi Kürtçülüğün bir numaralı nedenidir" şeklinde konuştu.

ÇİLLER YİNE GELMEDİ

Öte yandan; tanık olarak ifadeye çağrılan eski Başbakan Çiller, yurt dışına çıkacağından duruşmaya katılamayacağını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hüseyin Kocabıyık darbecileri kızdırdı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN