Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamu görevlileri mahkemede

Dink cinayetinde ihmali bulunduğu iddiasıyla yargılanan kamu görevlileri hakim karşısına çıktı. Eski polisler Mumcu ve Zenit tahliye edildi

Giriş Tarihi: 20.4.2016
Kamu görevlileri mahkemede
Hrant Dink cinayetinde 26 kamu görevlisine açılan dava ile Ogün Samast'ın da yargılandığı 8 sanıklı ana davanın birleşmesinin ardından ilk duruşma dün 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya tutuklu eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek, Ali Yılmazer, Ercan , Başkomiser Özkan Mumcu ve Polis Muhittin Zenit ile Yasin Hayal katıldı.

AKYÜRE K VE YILMAZER'E RET
Eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Trabzon emniyet müdürüyken Hrant Dink'in öldürüleceğine ilişkin Emniyeti'ne bilgi verdiğini savundu. Cinayetten sonra İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürlüğü'nden İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne atanan Ali Fuat Yılmazer ise Dink soruşturmasının 28 ayrı idari soruşturmaya konu edildiğini ve hiç birinde suçlanmadığını ileri sürdü. Tahliye taleplerini değerlendiren mahkeme heyeti, Emniyet Amiri Özkan Mumcu ile polis memuru Muhittin Zenit'in, tutuklu kaldıkları süreyi ve ileride suç vasfının değişme ihtimalini gözönüne alarak tahliyesine karar verdi. Mumcu ve Zenit hakkında adli kontrol olarak yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ve Ercan Demir'in tahliye talepleri ise reddedildi. Firari sanıklar Coşkun Çakar ve Ahmet İskender hakkındaki yakalama kararlarının sonucunun beklenmesine karar veren heyet, bir sonraki duruşmaları 24, 25 ve 26 Mayıs tarihlerine erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamu görevlileri mahkemede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN