Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adı Osmangazi köprüsü

Cumhurbaşkanı , körfezin iki yakasını birleştiren köprünün isminin 'Osman Gazi Köprüsü' olduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 21.4.2016 19:34 Güncelleme Tarihi: 21.4.2016 21:32
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adı Osmangazi köprüsü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul- Bursa-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün adının "Osman Gazi Köprüsü" olacağını açıkladı.

Köprünün son tabliyesini yerleştirme töreninin ardından konuşan Erdoğan, "İzmit Körfez Geçisi Asma Köprüsü'nün devamı olan otoyol, 9 milyar dolarlık bir proje olan İstanbul-İzmir Otoyolu'nun hizmete giren ilk bölümünü oluşturuyor. Bu yıl içinde 20 kilometrelik İzmir-Kemalpaşa bölümü de hizmete girecek otoyolun tamamının 2018 yılında inşallah açılması planlanıyor. Toplam yatırım bedeli 9 milyar doları bulan bu otoyol, Türkiye'nin 2023 projeleri içinde ilk tamamlananlar arasında yer alacak."dedi.


DEV PROJE İÇİN BÜYÜK GÜN

"BÜTÜN YATIRIMLARLA BERABER VAKTİ NAKDE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, " 'Vakit nakittir' demiş büyüklerimiz. İşte buyrun, ekonomi bu, ekonomiden anlamak bu. Bütün yatırımlarla beraber vakti nakde dönüştürüyoruz. Böylece eskiden 2-2,5 saatte giden bir araç aynı mesafeyi yarım saatten daha kısa sürede katetmiş olacak."

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ'NDEN GEÇTİ

"BU OTOYOL TÜM TÜRKİYE'NİN OTOYOLUDUR"

"Bu otoyol sadece İstanbul'un ve İzmir'in değil, aynı zamanda Kocaeli'nin, Yalova'nın, Bursa'nın, Balıkesir'in ve Manisa'nın otoyoludur." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha doğru bir ifadeyle bu otoyol; tüm Türkiye'nin otoyoludur. Neden? Trakya tarafından Edirne, Kınalı, İstanbul otoyoluyla Ege tarafından İzmir, Aydın otoyoluyla, Marmara tarafından İstanbul-Ankara otoyoluyla birleşen bu proje, Türkiye'nin tüm önemli akslarıyla buluşuyor. Sadece şu açılışını gerçekleştirmekte olduğumuz 40 kilometrelik bölüm ve son tabliyesinin şu anda vidalarını sıktığımız, önümüzdeki ayın sonunda hizmete girmesi planlanan Körfez Geçişi Asma Köprüsü dahi bu bölgenin ulaşımında çok önemli rahatlama sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

KÖRFEZİN İKİ YAKASI BİRLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye 13 yıldır gece gündüz çalışıyor, inşa ediyor, yapıyor. Türkiye bu hizmetleri, bu yatırımları yapacak iradeye sahiptir ve evet, şu anda Türkiye, dünyaya bir şey gösteriyor. Cumhurbaşkanıyla, başbakanıyla, kabinesiyle, tüm kadrosuyla, her proje adım adım geleceğe doğru inşa ediliyor, ihya ediliyor. Türkiye'nin bu yatırımları hayata geçirecek yetişmiş insan kaynağı ve firmaları var."

"BİZ YAPMAK İÇİN MÜCADELE EDERKEN BİRİLERİ DE YIKMAK İÇİN ÇALIŞIYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz yapmak için, inşa etmek için mücadele ederken birileri de yıkmak için çalışıyor." diyerek, şunları kaydetti:

"Bakıyorsunuz adı mimar mühendisler odası. İşleri güçleri ne biliyor musunuz? Bir yerde bir abide yükselecek değil mi? Onu durdurmak için hemen yargıya gitmek, işleri güçleri bu. Her yargıya gidişlerinde de elleri boş dönerler. Ama dertleri inşa etmek değil, yıkmak. Dikkat edin bizim her projemiz birileri tarafından protesto edilmiştir, yargıya götürülmüş hatta yargıdan engelleyici kararlar da çıkarılmıştır. Çünkü bunlar paralelle de beraber çalışıyorlar ya tam paralel."

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ'NDEN TARİHİ ANLAR

"Medyada aleyhimizde yayınlar yapılmıştır. Köprü yaparız karşımızda bunlar, turizm projesi başlatırız karşımızda bunlar. Cumhurbaşkanlığına külliye yaparız karşımızda bunlar. Yol, havalimanı, hızlı tren hattı yaparız karşımızda bunlar. Konut, hastane, okul yaparız karşımızda bunlar. Elektrik üretmek için baraj yaparız, termik santral, nükleer santral yaparız karşımızda bunlar." diyen Erdoğan, "Peki kim bunlar? Muhalefet partileriyle, bazı meslek odalarıyla, ideolojik körlük yaşayan aydınlarıyla, ünlüleriyle, ünsüzleriyle tekmili birden... Evet bunlar yıkım ekibi. Bir de Avrupa Parlamentosu gibi bunlara dışarıdan destek verenler var. Bu bakımdan biz sadece proje geliştirmekle, sadece bunları hayata geçirmek için gereken teknik ve finans sorunlarını çözmekle yetinmedik, bir de bu yıkım ekibiyle mücadele ettik." şeklinde konuştu.

Osman Gazi köprüsü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adı Osmangazi köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN