Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehirlerin tarihi dokusu korunacak

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Şehirlerin tarihi dokusu korunacak

Davutoğlu Kültürel Eylem Planı’nı açıkladı: Tarihi doku korunacak. ve ’a kültür külliyeleri yapılacak. İstanbul Rami Kışlası’na 10 milyon lı kütüphane inşa edilecek

Davutoğlu Kültürel Eylem Planı 'nı açıkladı :

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kültürel Kalkınma Eylem Planı'nı açıkladı. ve 'a "kültür külliyesi" yapılacağını söyleyen Davutoğlu, 10 milyon kapasiteli kütüphanenin de Rami Kışlası'na yapılacağını duyurdu. Davutoğlu, sanatçıların da emekli olabilmelerini kolaylaştıracaklarını belirtti. Kültürel Kalkınma Programını açıklamak için Ankara Palas'ta ünlü sanatçılarla bir araya gelen Başbakan Davutoğlu, kültürel alanda 2019'a kadar hayata geçirilecek çalışmaları kamuoyuyla paylaştı. Açıklanan pakette, 8 ana başlık altında toplam 32 eylem bulunuyor. Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı pakette öne çıkanlar şöyle:

TARİHİ DOKU KORUNACAK:
Şehirlerin tarihi dokusunun ihyası kapsamında Mayıs-Aralık 2016'da İnsan Merkezli, Kültür Odaklı Şehir Yenileme ve Koruma Programı başlatılacak. Kadim şehirlerin tarihi bölgeleri yenilenecek, korunacak ve yaşatılacak.

KÜLTÜR ŞEHRİ UNVANI VERİLECEK:
Türkiye Kültür Şehirleri Programı başlatılarak, Kültür Yönetim Planı çerçevesinde başarılı proje yapan şehirlere her yıl "Türkiye Kültür Şehri" unvanı verilecek.

SOKED İLE TESPİT YAPILACAK:
Eski şehir dokusundaki yapıların korunarak yaşatılması için Sosyal ve Kültürel Etki Değerlendirilmesi (SOKED) mekanizması oluşturulacak. Böylece bir taraftan tarihi ve kültürel dokunun tespiti ve tescili yapılacak, diğer taraftan sosyal sonuçları tespit edilecek.

HASDAL'A DA KÜLLİYE:
Ankara'nın yanı sıra bir külliye de İstanbul'da Hasdal Kışlası'nda yapılacak. İslam eserleri, arkeoloji, güzel sanatlar ve geleneksel sanatları içerisinde barındıran müze kompleksi, yazma eserler kütüphanesi ve restorasyon teknikleri araştırma ve uygulama merkezi kurulacak.

EN BÜYÜK KÜTÜPHANE:
10 milyon kitap kapasiteli Türkiye'nin en büyük kütüphanesi Rami Kışlası'na kurulacak. 30 büyükşehirde de 1 milyon kitap kapasiteli kent kütüphaneleri kurulacak. Kütüphane yapımına yönelik girişimler teşvik edilecek.

AZİZ MEKÂNLAR KORUNACAK:
Aziz Mekânlar Projesi ile milli tarihimizin önemli eserleri ihya edilecek. Erzurum Nene Hatun Tabyaları, Edirne Tabyaları gibi tarihi mekânlar restore edilecek.

GENÇLERE 50 MİLYONLUK DESTEK:
Gençlerin kültür ve sanat alanındaki çalışmalarının desteklenmesi için "Gençdes" programı başlatılacak. Bunun için bütçeden 50 milyon TL karşılıksız hibe parası ayrılacak.

SANATÇIYA EMEKLİLİK DESTEĞİ:
Sanatçıya vefa projesi kapsamında emekliliği gelen sanatçılar geriye dönük borçlandırılarak emekli olmaları sağlanacak. Kıdemli sanatçılar daha erken emekliliğe teşvik edilerek, genç sanatçıların istihdamının önü açılacak.

KORSANLA MÜCADELE YASASI MAYISTA GELİYOR:
Korsanla mücadelede etkili olacak olan Fikir ve Sanat Eserleri Yasası mayısta TBMM'ye sunulacak.

18 YENİ MÜZE AÇILACAK
Mayıs ve aralık arasında müzeciliğin teşviki için gerekli düzenlemeler yapılacak. Bu yıl içinde de 18 yeni müze açılacak. Müzelerin depolarında bekleyen 2 milyon 950 bin eser özel müzelerde teşhir edilecek.

ANKARA'YA KÜLLİYE YAPILACAK
Ankara Atatürk Kültür Merkezi alanında, arkeoloji, güzel sanatlar ve müzelerin bulunduğu kültür merkezi, sanat bedestenleri, park ve arboretum içeren bir kültür külliyesi inşa edilecek. Anadolu Kültür Külliyesi adını alacak yapının içinde Milli Kütüphane de kurulacak.

TİYATROLARA DESTEK ARTIYOR
Her ile en az bir tiyatro kurulacak. Sanatın ve sanatçının desteklenmesi için "Sandes" programı başlatılacak. Bu program kapsamında sanatçılara hibe, düşük faizli kredi, sponsor desteği gibi alanlarda teşvik ve destekler verilecek. 2015'te 4 buçuk milyon TL olan özel tiyatro desteği 9 milyon TL'ye çıkarılacak.

KÜTÜPHANELER YAŞATILACAK
Mevcut kütüphanelerde cep sinemaları, kitap kafeler gibi çeşitli sosyal mekânlar oluşturulacak. Ayrıca kütüphanelere; sanat galerileri, seminer ve eğitim salonları, teknoloji odaları kurulacak. Somut ve somut olmayan kültür mirası dijital ortama aktarılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehirlerin tarihi dokusu korunacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN