Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vize kriterleri en geç haftaya tamamlanıyor

Avrupa Birliği ile vizelerin en geç Haziran ayının sonunda kaldırılması için yerine getirilmesi gereken 72 kriter haftaya Meclis’te tamamlanıyor. Avrupa Komisyonu’nun 4 Mayıs’ta konu ile ilgili görüşünü yayınlayacağı rapordan önce tüm kriterlerin yerine getirilmesi hayati önem taşıyor.

Giriş Tarihi: 22.4.2016 09:23 Güncelleme Tarihi: 22.4.2016 09:44
Vize kriterleri en geç haftaya tamamlanıyor

Avrupa Birliği'nin Türk vatandaşlarına uyguladığı vize uygulamasının kaldırılması ile ilgili 4 Mayıs'ta açıklanacak Avrupa Komisyonu raporu beklenirken, 'ye şart koşulan kriterler en geç önümüzdeki hafta Meclis'te tamamlanıyor.

SAH'a konuşan Dışişleri Komisyonu Üyesi ve AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, AB ile vizelerin kaldırılması için gereken 72 kriterin en geç önümüzdeki hafta tamamlanacağını söyledi.

"10 gün içerisinde AB'nin vize için istediği tüm kriterleri yerine getirmiş olacağız," diyen Kurt, Meclis programının bu konuya göre ayarlandığını kaydetti.

Komisyonun bu konu üzerinde gece gündüz mesai harcadığını belirten Kurt, "Eğer Meclis'te olağanüstü bir Gündem olmazsa, önümüzdeki hafta her şey tamamlanmış olacak," dedi. Muhalefet partilerinden destek göremediklerini söyleyen Kurt, "Komisyon AK Parti üzerinden çalışıyor," dedi. Ayrıca Kurt, HDP'nin Meclis'i tıkama çabalarında bulunduğunu da sözlerine ekledi.

AVRUPA KOMİSYONU RAPORU OLUMSUZ ÇIKMAZ

Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılması ile ilgili Avrupa Komisyonu raporunun 4 Mayıs'ta açıklanması bekleniyor. Tüm kriterler karşılandıktan sonra raporun olumsuz çıkmasının mümkün olmadığını belirten Kurt, sözlerine şöyle devam etti: "Avrupa Komisyonu raporunun olmsuz çıkma durumu yok. Şu anda mevcut uluslararası anlaşmalarımız var. Komisyon'a Salı günü üç, Çarşamba ise beş tane anlaşma getirdik. İki tane de ana kanunumuz var. Bunlardan biri adli yardım kanunu, biri de siyasi etik kanunu. Bu kanunlar da geçtikten sonra tüm kriterler tamamlanmış olacak."

VİZELER KALKMAZSA ANLAŞMA İPTAL

ile AB arasında 18 Mart'ta varılan mutabakattan sonra mülteci sayısındaki büyük düşüşle bir nebze rahatlayan AB, eğer vizeleri en geç Haziran sonunda kaldırmazsa anlaşma geçerliliğini yitirebilir.

AB'yi Nisan ayının başında uyaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle söylemişti: "Şayet Avrupa Birliği, atması gereken adımları atmaz, taahhütlerini yerine getirmezse, Türkiye de anlaşmayı uygulamaz. Şahsen, benim onayımdan geçecek olan bu tür şeylerde asla bir iade, onay almaz. Çünkü her şey verilen söz neyse, mutabakat metni neyse o metne göre olur."

YUNUS PAKSOY / SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vize kriterleri en geç haftaya tamamlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN