Tüm dünyaya örnek sığınmacı merkezi...

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Tüm dünyaya örnek sığınmacı merkezi...
Nizip -2 barınma merkezi, 'nin sığınmacılara yönelik çalışmalarının da canlı kanıtı özelliğini taşıyor.
11 Şubat 2013'te 145 bin metrekarelik alanda kurulan ve 4 bin 818 Suriyelinin yaşadığı Nizip-2 barınma merkezinde 282 personel görev yapıyor. Merkezde, 500 metrekare spor alanı, 300 metrekare oyun parkı alanı, iki çamaşırhane, bir market, iki kuaför, bir mescit, iki televizyon salonu ve iki internet salonu gibi sığınmacıların her türlü ihtiyacına yönelik olanak ve tesis bulunuyor.
Kurulduğu günden bu yana 363 çocuğun dünyaya geldiği merkezde, bin 857 Suriyeli çocuk da eğitim hayatını sürdürüyor. Sığınmacılara sağlık hizmetleri de ücretsiz olarak sunuluyor.
Başbakanlık AFAD tarafından Suriyeli sığınmacılar için kurulan 26 barınma merkezinde, tüm fiziksel, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlar karşılanıyor. Muhtarlık için demokratik seçimler bile yapılıyor.
Merkezlerdeki hizmetlerin elektronik bir platform üzerinde yönetilebilmesi için ise geçen yıl BM "En İyi Kamu Hizmeti" ödülünü kazanan Afet Geçici Kent Yönetim Sistemi (AFKEN) geliştirildi.
Suriyeli sığınmacılara yönelik 10 milyar dolar harcama yapıldı. Uluslararası toplumun katkısı ise bugüne kadar yalnızca 462 milyon dolar oldu.
, 2014 Küresel İnsani Yardım raporuna göre dünyada milli gelirine oranla en çok insani yardım yapan ülke konumunda yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüm dünyaya örnek sığınmacı merkezi...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN