Meclis’in gündemi dokunulmazlık

Giriş Tarihi: 25.4.2016
Meclis’in gündemi dokunulmazlık

AK Parti’nin dokunulmazlıklarla ilgili verdiği anayasa değişiklik teklifinin görüşmelerine bu hafta başlanacak. Teklife HDP’nin yanı sıra ’den de birçok vekilin ‘hayır’ oyu vermesi bekleniyor

AK Parti'nin dokunulmazlıklar ile ilgili verdiği Anayasa değişiklik teklifinin Meclis Anayasa komisyonunda Çarşamba veya Perşembe günü görüşülmesi bekleniyor. Teklif, daha sonra Genel Kurul'a gelecek. Anayasa değişiklikleri görüşmeleri Genel Kurul'da açık olarak gerçekleştiriliyor ancak oylamalar gizli yapılıyor. Partiler grup kararı alamıyor. Bu nedenle vekiller istedikleri şekilde oy kullanabiliyor. Teklifin kabul edilebilmesi için en az 330 vekilin 'evet' demesi gerek. Bu aynı zamanda teklifi referanduma götüren sayısal çoğunluk. Teklifin referanduma götürülmeden kabul edilebilmesi 367 vekilin 'evet' demesine bağlı.

CHP'DE ÇATLAK
En çok merak edilen ise gizli oylamanın yapılacağı Genel Kurul görüşmelerinde muhalefetin ne kadar fire vereceği. AK Parti yöneticileri daha önce yapılan kritik anayasa oylamalarında çekerek AK Parti'nin "duvar gibi sağlam" duracağını söylüyor. Kulislerde teklife HDP'nin dışında 'den de birçok milletvekilinin 'hayır' oyu vereceği konuşuluyor. Kılıçdaroğlu'nun anayasa teklifine 'evet' oyu vereceklerini açıklamasına rağmen parti içinde farklı sesler çıkmaya devam etmesi dikkat çekiyor. Eren Erdem, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş, İlhan Cihaner gibi kamuoyunun yakından tanıdığı isimler 'hayır' oyu vereceklerini açıklamıştı. Kulislerde, CHP'deki 'fire' sayısının 100'ü bulacağı belirtiliyor. Teklife 'evet' diyecek olan 'den ise firenin az olması bekleniyor.

LİDERLERİN FEZLEKE KARNESİ
Meclis Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nda 129 milletvekili hakkında 567 dokunulmazlık dosyası bulunuyor. Bunlardan 333'ü HDP'ye, 170'i CHP'ye, 44'ü AK Parti'ye 16'si MHP'ye, 4'ü ise geçtiğimiz aylarda CHP'den ihraç edilen Aylin Nazlıaka'ya ait. Liderler arasından en çok fezlekesi olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş. 71 fezlekesi olan Demirtaş'ı 39 fezlekeyle CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu takip ediyor. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 8 fezlekesi var. Davutoğlu'nun hiç fezlekesi bulunmuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis’in gündemi dokunulmazlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN