Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli başkanın hemşehri vefası

’ın Kyllini kentinin Suriye doğumlu Belediye Başkanı Nebil Morant, hemşehrilerine kucak açtı. Savaş nedeniyle vatanını terk etmek zorunda kalan 348 mülteciyi terk edilmiş köyüne yerleştirdi

Giriş Tarihi: 25.4.2016
Suriyeli başkanın hemşehri vefası
'ın içinde bulunduğu ekonomik kriz dolayısıyla terk edilen bir köyü, Suriyeli mültecilere tahsis edildi. Büyük çoğunluğu Makedonya- sınırındaki kamptan gelen 348 mülteci, LM Tatil Köyü'ne yerleştirildi. Kyllini'de misafir edilen mültecilerin 210'unun çocuk, 57'sinin ise kadın olduğu belirtildi. Kadınların bir kısmın hamile, çocukların yarısından fazlasının ise henüz bebek yaşta olduğu kaydedildi.

ÇADIRLARDAN KURTARDI
Suriye'nin Humus şehrinde doğan 53 yaşındaki Belediye Başkanı Morant "Suriyeli mülteciler için en azından bunu yapmalıydım. 6 yıl boyunca kapalı kaldıktan sonra kampa çevrilen ve mültecilerin yağmur suyu içindeki çadırlarda yaşadığı merkezleri ne yazık ki her gün görüyoruz" dedi. LM Tatil Köyü'nde kalan Suriyeli Wis Neccar ise "Idomeni'de (Makedonya sınırındaki kamp) sular içindeki bir çadırda iki hafta geçirdim. Burası, oraya göre çok güzel. Kendileri de zor durumda olmasına rağmen, halk bize yardım ediyor" dedi. AFP'nin haberine göre, tatil köyündeki mültecilerin büyük kısmının bebek ve çocuklardan oluşması, Kyllini halkının mültecilere yardımını artırmasında önemli bir etkiye sahip.

HER GÜN ZİYARET EDİYOR
Basketbol sahası ve oyun parkı gibi alanların bulunduğu tatil köyündeki her evde, iki Suriyeli aile kalıyor. Çocuklarıyla birlikte Kyllini'ye gelen Tarık el Felo "Belediye Başkanı her gün ziyaretimize geliyor. Biz diğer kamplardaki ailelere kıyasla şanslıyız" dedi. Tatil köyünden bozma mülteci kampının yöneticisi Yiorgos Angelopulos da Suriyeli mültecilerin yerel halkla bağ kurması için çalışmalar yürüttüklerini ve LM Tatil Köyü'ne bir de kütüphane açmak istediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli başkanın hemşehri vefası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN